Brazylia: Wojsko wyruszyło na wojnę z gangsterami. 14 bandytów nie żyje

0 1 381

fot. zdjęcie ilustracyjne / pixabay

Co najmniej 14 osób zginęło w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi – poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

Dowódca wojskowy odpowiedzialny za bezpieczeństwo w Rio poinformował o śmierci ośmiu osób podczas interwencji tych sił w fawelach, czyli slumsach tej drugiej po Sao Paulo największej brazylijskiej metropolii.

Z kolei oficjalna agencja prasowa Agencia Brasil poinformowała o śmierci sześciu domniemanych członków gangów w następstwie pościgu w Niteroi, mieście położonym u wejścia do zatoki Guanabara, naprzeciwko Rio. Pościg w godzinach szczytu w pobliżu jednego z największych mostów prowadzących do Rio spowodował chaos w ruchu.

– Może być więcej zabitych – oświadczył dowódca, odnosząc się do operacji przeprowadzonej o świcie w fawelach Alemao i Penha na północy Rio.

Około 4,2 tys. żołnierzy wspieranych przez pojazdy opancerzone i samoloty wkroczyło do kompleksów faweli, kontrolowanych przez silnie uzbrojonych handlarzy narkotyków – podaje agencja AFP.

Żołnierze znieśli blokady dróg postawione przez gangi, a następnie kontrolowali samochody i mieszkańców. Ponadto „rozdawali ulotki z prośbą do ludności o współpracę” – poinformowało dowództwo wojskowe w oświadczeniu.

Po krótkiej demonstracji w Alemao został spalony autobus – poinformował fotoreporter AFP.

W zeszłym roku wojsko zostało upoważnione do zapewnienia bezpieczeństwa w Rio de Janeiro z powodu wzrostu przemocy i nieskuteczności policji w walce z gangami narkotykowymi.

źródło: PAP/ TVP Info

Zostaw odpowiedź