Areszt dla członków grupy przestępczej. Dokonali m.in. porwania ze szczególnym udręczeniem

fot. jeden z zatrzymanych, policja
0 6 115

Do zdarzenia doszło 17 lat temu, ale śledczy nigdy nie zrezygnowali z rozwiązania sprawy uprowadzenia mężczyzny ze szczególnym jego udręczeniem. Na podstawie zebranego materiału dowodowego przez policjantów CBŚP i prokuratorów Prokuratury Krajowej 6 osobom przedstawiono zarzuty w tej sprawie, a następnie wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.

Policjanci z Zarządu w Katowicach CBŚP prowadzą śledztwo, pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Sprawa dotyczy uprowadzenia osoby dla okupu ze szczególnym jej udręczeniem oraz rozboju. Z ustaleń śledczych wynikało, że motywem działania mogły być porachunki konkurencyjnych grup przestępczych i ich walka o wpływy na terenie Śląska.

W 2002 roku sprawcy podając się za funkcjonariuszy Policji uprowadzili poszkodowanego. Mężczyzna przez kilka dni był przetrzymywany i bity m.in. metalowymi przedmiotami. Dodatkowo zażądano 80 tys. zł okupu za jego uwolnienie. Pieniędzy nigdy nie dostali, ale uprowadzony w ciężkim stanie został uwolniony i pozostawiony w Gliwicach.

Wówczas, pomimo przeprowadzenia wielu działań nie ustalono podejrzanych. Dopiero niedawno do śledczych dotarła informacja o możliwości rozwikłania tej zagadki. Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie ze śląskimi prokuratorami wyjaśniali okoliczności i zbierali materiał dowodowy.

Akcja została przeprowadzona w minionym tygodniu. Wczesnym rankiem funkcjonariusze CBŚP wsparci przez policjantów ze śląskiego Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji zatrzymali 4 osoby, a kolejne 2 zostały dowiezione m.in. z ZK.

W śląskim wydziale zamiejscowym Prokuratury Krajowej przedstawiono zatrzymanym zarzuty m.in.: rozboju, uprowadzenia  osoby podając się za funkcjonariusza publicznego i przetrzymywania jej.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd zastosował wobec sześciu podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Zatrzymania są efektem pracy Prokuratorów Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, którzy prowadzą postępowanie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, powiązanej z pseudokibicami śląskiego klubu sportowego oraz innych klubów piłkarskich.

Grupa działała w okresie od października 2014 roku do 1 grudnia 2017 roku na terenie woj. śląskiego, małopolskiego w szczególności na terenie Chorzowa, Katowic, Krakowa. W toku śledztwa prokurator ustalił, że członkowie grupy dopuszczali się popełnienia licznych przestępstw w tym rozbojów, bójek, oszustw, obrotu substancjami psychotropowymi i środkami odurzającymi.

To kolejny etap śledztwa związanego z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej powiązanej z pseudokibicami śląskiego klubu sportowego oraz pseudokibicami innych klubów piłkarskich.

Dotychczas w toku śledztwa prokuratorskie zarzuty usłyszało łącznie 113 podejrzanych, w tym 60 osób zostało tymczasowo aresztowanych. Zarzuca się im popełnienie wielu przestępstw polegających na udziale w zorganizowanych grupach przestępczych, rozbojach oraz obrocie narkotykami.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Prokuratorzy nie wykluczają kolejnych zatrzymań i zarzutów.

Zostaw odpowiedź