211 zarzutów w sprawie tzw. „mafii wnuczkowej”

0 757

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku w dniu 30 lipca 2018 r. skierowała do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie akt oskarżenia w sprawie V Ds. 113/15 przeciwko 14 osobom, którym przedstawiono łącznie 211 zarzutów obejmujących kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dokonanie szeregu wyłudzeń na szkodę kilkudziesięciu osób, zaś części z nich również prania pieniędzy pochodzących z czynów zabronionych.

Członkowie grupy dokonywali oszustw metodą „na wnuczka” oraz „na policjanta”. Pokrzywdzeni – z reguły osoby w starszym wieku – odbierali połączenie telefoniczne od osoby przedstawiającej się jako ich członek rodziny (wnuczek, siostrzeniec etc.), która prosiła o pieniądze pod wymyślonym pretekstem.

Niezwłocznie po tej rozmowie dzwoniła do nich inna osoba podająca się za policjanta, która informowała, iż właśnie padli ofiarą próby wyłudzenia, lecz szczęśliwie „przestępcy” są monitorowani przez Policję.

Pokrzywdzeni byli następnie przekonywani do podjęcia z banków znacznych kwot pieniędzy i przekazania ich „funkcjonariuszom Policji”, co miało umożliwić ujęcie osób podających się za ich członków rodziny i usiłujących dokonać oszustwa. Po przekazaniu pieniędzy fałszywym policjantom kontakt urywał się.

Dochodziło nawet do sytuacji, w których osoby pokrzywdzone – nakłonione przez sprawców – zaciągały kredyty, a uzyskane w ten sposób środki przekazywały podejrzanym.

Wyłudzone od poszczególnych pokrzywdzonych kwoty wahały się od 10.000 zł do ponad 370.000 zł. Śledztwo Prokuratury Okręgowej obejmowało czyny popełnione na terenie Białegostoku i Warszawy.

Przestępstwa zarzucone oskarżonym zagrożone są karami do 10 lat pozbawienia wolności.

Zostaw odpowiedź