12 osób wytwarzało i wprowadzało do obrotu znaczne ilości narkotyków

fot. przechwycone nielegalne substancje psychoaktywne , zdjęcie poglądowe, policja.pl
0 1 761

Prokuratura Okręgowa w Legnicy skierowała do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko kierującemu oraz członkom zorganizowanej grupy przestępczej, którzy z popełniania przestępstw narkotykowych uczynili sobie stałe źródło dochodu.

Łącznie oskarżonych zostało 12 osób. Prokurator zarzucił im działanie w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienie wielu przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii m.in. wytwarzanie, wprowadzanie do obrotu, dokonanie  nabycia wewnątrzwspólnotowego oraz posiadanie znacznej ilości substancji psychotropowych.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone było pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Legnicy przez Wydział do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej Centralnego Biura Śledczego Policji Zarząd w Bydgoszczy.

Ustalenia śledztwa

Jak ustalono w toku tego śledztwa, Tomasz J. zajmujący się wcześniej handlem narkotykami, założył grupę przestępczą mającą na celu popełnianie przestępstw związanych z wytwarzaniem znacznych ilości tabletek ecstazy, ich obrotem oraz udzielaniem innym osobom. W skład tej grupy oprócz Tomasza J. wchodziło osiem osób oskarżonych w tej sprawie, a wśród nich partnerka kierującego grupą Kinga B.

Wśród oskarżonych są także 3 inne osoby z województwa zachodniopomorskiego, które nabywały narkotyki od członków tej grupy do ich dalszej odsprzedaży w swoich miejscach zamieszkania.

Substancja do produkcji narkotyków z Holandii

Tomasz J. wspólnie z Kingą B. i Alanem B. jeździli do Holandii, gdzie nabywali substancję psychotropową służącą do produkcji tabletek ecstazy, którą przemycali samochodami do Polski. Następnie oskarżeni produkowali tabletki ecstazy w lokalach położonych w Lubinie, Legnicy i Niedźwiedzicach k/Chojnowa.

Wyprodukowali co najmniej 20.000 sztuk ecstasy

Do czasu ujawnienia przestępczego procederu oskarżeni wyprodukowali łącznie minimum 20.000 sztuk takich  tabletek. Tomasz J. przekazywał  narkotyki do dalszej ich dystrybucji innym oskarżonym, którzy w różnych ilościach rozprowadzali je zarówno na terenie województwa dolnośląskiego, jak i w innych miejscowościach w kraju.

Ponadto jak wynika z ustaleń dokonanych w toku postępowania oskarżeni sprzedawali także marihuanę, amfetaminę i kokainę.

Zatrzymania sprawców

Przestępczy proceder oskarżonych trwał od 2016 roku do listopada 2017 roku tj. do czasu likwidacji przez Policję miejsca produkcji tabletek ecstazy w obiekcie położonym w Legnicy. Na gorącym uczynku przestępstwa tj. w trakcie wytwarzania tabletek ecstazy  zatrzymano wówczas dwóch oskarżonych Tomasza J. i Sebastiana F.

Podczas przeszukania w  pomieszczeniach  piwniczno-magazynowych tego obiektu  policjanci ujawnili i zabezpieczyli narzędzia i znaczne ilości substancji psychotropowych służących  do wyprodukowania tysięcy sztuk tabletek ecstazy.

Atak na policjanta

Podczas zatrzymania, Tomasz J. przy użyciu niebezpiecznego przedmiotu w postaci metalowej rurki zaatakował funkcjonariusza z KMP w Legnicy, w związku z czym został w niniejszej sprawie oskarżony  także  o czynną napaść na  policjanta.

Środki zapobiegawcze

Środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania jest od początku śledztwa stosowany wobec Tomasza J. Wobec pozostałych oskarżonych zastosowane zostały środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu lub zakazem jego wydania oraz dozoru Policji.

Na poczet przyszłych kar i środków karnych zabezpieczono zostało  mienie oskarżonych.

Oskarżonym grozi  kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Zostaw odpowiedź