11 zatrzymanych ds. oszust podatkowych i wyłudzenia podatku VAT na kwotę ponad 10 mln zł

fot. ABW
0 842

Prokuratura Regionalna w Katowicach nadzoruje śledztwo dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw gospodarczych, w tym wyłudzeniami podatku VAT.

W dniach od 5 do 11 marca 2019 roku funkcjonariusze katowickiej Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na polecenie prokuratora zatrzymali 11 osób.

Zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Regionalnej w Katowicach, gdzie usłyszeli zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, popełnienia oszustw podatkowych i wyłudzenia podatku VAT.

Na wniosek prokuratora, Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec 5 podejrzanych.

W stosunku do pozostałych 6 podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości od 50 000 do 100 000 złotych, dozoru policji i zakazu opuszczania kraju.

Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa przestępcza działała w okresie od stycznia 2015 roku do września 2016 roku, na terenie Polski i Czech. Jej członkowie dokonali oszustw podatkowych w zakresie podatku VAT na kwotę ponad 10 milionów złotych, w związku z obrotem różnego rodzaju maszynami i urządzeniami. Przestępstwa te były dokonywane w oparciu o poświadczające nieprawdę, nierzetelne faktury VAT.

Ponadto członkowie grupy dopuszczali się również przestępstw tzw. prania brudnych pieniędzy. Fikcyjny obrót towarem odbywał się z wykorzystaniem kontrolowanych przez podejrzanych firm tzw. „słupów”.

Podejrzanym grozi kara  pozbawienia wolności do lat 10.

źródło: pk.gov.pl

Zostaw odpowiedź