Żołnierzowi „Pershinga” grozi dożywocie. Miał zlecić zabójstwo małżeństwa w wieku 84 i 85 lat

0 13 190

Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie skierował akt oskarżenia przeciwko 3 osobom mającym związek z zabójstwem starszego małżeństwa do jakiego doszło w lutym 2020 roku na warszawskim Grochowie. Na wniosek prokuratora wobec trzech osób stosowane jest tymczasowe aresztowanie.

Zleceniodawca zabójstwa 53-letni Andrzej P. został zatrzymany w grudniu 2020 roku w Ożarowie Mazowieckim. Był on wcześniej karany za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu. Z ustaleń śledztwa wynika, że miał powiązania z tzw. „grupą ożarowską”.

Jeden ze sprawców zabójstwa, 43-letni mężczyzna karny za przestępstwa kryminalne został zatrzymany w Ołtarzewie. Kolejny sprawca 38-latek został zatrzymany w Wejherowie.

Andrzej P., ps. „Nos”, który miał zlecić zabójstwo w latach 90. był żołnierzem słynnego gangstera Andrzeja Kolikowskiego, czyli „Pershinga”, który kierował gangiem ożarowskim.

W 2013 roku „Nos” i 14 osób zostało zatrzymanych przez CBŚP. Jak się okazało, Andrzej P. zorganizował grupę zajmującą się produkcją amfetaminy na dużą skalę. W latach 2004-2012 na terenie Mazowsza miał co najmniej sześć laboratoriów. Szacuje się, że jego ludzie wyprodukowali około 400 kg narkotyków.

Ostatecznie w zamian za złagodzenie wyroku sam „Nos” zdecydował się na współpracę z prokuraturą i uzyskał status małego świadka koronnego.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie oskarżył 53-latka o podżeganie do zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie kwalifikowane z art. 18 par. 1 i 2 kk w zw. z art. 148 par. 2 pkt. 2 kk.

Kolejne zarzuty dotyczą dokonania kradzieży pieniędzy w kwocie 118 tysięcy USD z mieszkania starszego małżeństwa kwalifikowane z art. 278 § 1 kk w zw. z art. 294 § 1 kk. Ponadto mężczyzna został oskarżony o posiadanie bez wymaganego zezwolenia broni palnej i amunicji kwalifikowane z art. 263 § 2 kk.

Natomiast 38-latek i 43-latek zostali oskarżeni o dokonanie zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie kwalifikowane z art. 148 par. 2 pkt. 2 kk.

Oskarżonym grozi kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa oraz grożącą podejrzanym wysoką karę na wniosek prokuratora wobec zleceniodawcy oraz dwóch sprawców zabójstwa stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Zabójstwo na warszawskim Grochowie

Do zdarzenia doszło w lutym 2020 roku na warszawskim Grochowie. W wyniku zbrodni zginęło starsze małżeństwo w wieku 84 i 85 lat, które miało zgłaszać, że grożono im śmiercią. W trakcie czynności operacyjnych ustalono sprawców zbrodni. Podczas działań, jakie zostały przeprowadzone w grudnia 2020 roku funkcjonariusze zatrzymali osoby mające związek z zabójstwem.

W wyniku przeprowadzonych przeszukań zabezpieczono m.in. broń maszynową typu „Skorpion”.

Źródło Prokuratura Krajowa TVN 24
Zostaw odpowiedź