Zhenli Ye Gon – człowiek, który trzymał w willi 2 tony studolarówek

fot. Część pieniędzy znaleziona w domu Ye Gona, policja meksykańska
0 32 632

Zhenli Ye Gon to chińsko-meksykański biznesmen, handlarz pseudoefedryną oraz prekursorami efedryny. Jest on właścicielem i prawnym przedstawicielem Unimed Pharm Chem Mexico, a także wielu innych meksykańskich korporacji.

W latach 2002-2004 firma Unimed została prawnie upoważniona przez rząd meksykański do importowania tysięcy ton metrycznych produktów pseudoefedrynowych i efedrynowych do Meksyku w ramach swojej ogromnej działalności importowej.

Produkty pseudoefedrynowe i efedrynowe były wówczas szeroko stosowane w dostępnych bez recepty lekach na przeziębienie, takich jak Sudafed, ale mogły być również wykorzystywane przez producentów metamfetaminy.

Ye Gon zaczął być jednak podejrzewany o to, że pod płaszczykiem produktów farmaceutycznych importuje potężne ilości prekursorów do późniejszej produkcji narkotyków. Uważa się też że miał powiązania z kartelem Sinaloa.

W marcu 2007 roku meksykańskie służby wkroczyły do jego domu. W środku zabezpieczono ponad dwie tony banknotów stu dolarowych oraz innych walut.

Było to m.in. 207 milionów dolarów, 18 milionów meksykańskich peso, 200.000 euro a także 11 sztabek złota i niezliczone precjoza.

Zabezpieczono także dwa domy Ye Gona o wartości 20 milionów peso, oraz 7 pojazdów i laboratorium.

Mężczyzna został aresztowany tego samego roku i trafił do zakładu karnego w USA. Chińsko-meksykański biznesmen oraz jego obrońcy tłumaczyli, że znalezione pieniądze należą do meksykańskich polityków. Miały ponoć posłużyć do kampanii prezydenckiej Felipe Caledrona.

Władze jednak odbiły piłeczkę twierdząc, że majątek Ye Gona pochodzi z biznesu narkotykowego.

Mężczyzna w 2016 roku został ekstradowany do wiezienia w Meksyku.

Źródło: PGR

Zostaw odpowiedź