Zatrzymano sprawców włamań do bankomatów. Zrabowali ponad pół miliona złotych

fot. pixabay
0 2 636

Końcem ubiegłego tygodnia na wniosek Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu, miejscowy Sąd Rejonowy zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec Marcina G. i Krzysztofa M. podejrzanych m.in. o dokonywanie wspólnie i w porozumieniu włamań do bankomatów.

Zatrzymani przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu, gdzie usłyszeli zarzuty włamania i usiłowania kradzieży z włamaniem do bankomatów z zawartością pieniędzy.

30-letni Krzysztof M. usłyszał ponadto zarzuty wytwarzania znacznych ilości substancji psychotropowych, posiadania narkotyków oraz posiadania bez zezwolenia broni, a także uszkodzenia pojazdu w czasie jednego z włamań.

Środki zapobiegawcze

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu skierował do tamtejszego Sądu Rejonowego skuteczne wnioski o ich tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.

Zastosowanie izolacyjnego środka zapobiegawczego uzasadnione było grożącą sprawcom surową karą, a także obawą, że mogą oni w sposób bezprawny utrudniać postępowanie.

Popełnione przez Marcina G. przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności do 10 lat. Natomiast Krzysztofowi M. grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Staranowali drzwi sklepu

Pierwsze z włamań miało miejsce 1 grudnia 2018 roku w jednym z marketów w Bolesławcu. Sprawcy przy użyciu pojazdu staranowali drzwi do sklepu i dostali się od jego przedsionka, w którym stał bankomat. Wówczas nie udało im się jednak dokonać kradzieży z uwagi na reakcję pracowników sklepu oraz stojące tam wózki sklepowe blokujące dostęp do urządzenia.

Kradzież ponad pół miliona złotych

Do kolejnego z włamań doszło 12 grudnia 2018 roku w miejscowości Nowogrodziec w powiecie bolesławieckim. Skradziono wówczas pieniądze w kwocie ponad pół miliona złotych. Włamania dokonano poprzez zamocowanie pasów do ciągnika rolniczego i przywiązanie ich do bankomatu, a następnie wyrwanie urządzenia z podłoża i zabranie go innym pojazdem.

Usiłowanie kradzieży bankomatu przy użyciu ciągnika rolniczego

Następna próba włamania została podjęta przez sprawców 11 marca 2019 roku w Bolesławcu, kiedy 39-latek podjechał do bankomatu ciągnikiem rolniczym, po czym zamocował na bankomacie i pojeździe pasy holownicze i próbował wyrwać urządzenie z podłoża.

Próba nie powiodła się z powodu zerwania użytych przez podejrzanego pasów. Bankomat uległ jednak zniszczeniu. Wówczas podjęto pościg za jednym ze sprawców poruszających się ciągnikiem. Mężczyzna został zatrzymany i tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy.

Wytwarzał metamfetaminę

Pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu trwały intensywne czynności zmierzające do ustalenia tożsamości dwóch pozostałych sprawców włamań do bankomatów, które przyniosły efekt w postaci ich zatrzymania. Dodatkowo, w czasie zatrzymania Krzysztofa M., ujawniono, że wytwarzał on znaczne ilości substancji psychotropowych w postaci metamfetaminy o wadze przekraczającej 100 gramów, a także posiadał bez wymaganego zezwolenia amunicję w postaci 59 sztuk naboi.

źródło: PK.gov

Zostaw odpowiedź