Zarzuty dla brutalnej grupy „Bąbla”. Gang zgwałcił mężczyznę, żeby wymusić pieniądze

Fot. Rozbicie gangu 'Bąbla', CBŚP
0 6 691

Na polecenie prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali kolejne 4 osoby, którym prokurator przedstawił zarzuty działania w zorganizowanej grupy przestępczej założonej i kierowanej przez Tomasza Sz. ps. „Bąbel”. Grupa funkcjonowała w okresie od 2015 do 2019 r. w Kamieniu Pomorskim i okolicznych miejscowościach. W toku przeprowadzonych przeszukań zabezpieczono środki odurzające i substancje psychotropowe, przedmioty służące do porcjowania, ważenia i pakowania narkotyków. W ostatnim czasie zarzuty usłyszał również adwokat Tomasza Sz. ps. „Bąbel”.

Adwokat usłyszał zarzuty

Prokurator Zachodniopomorskiego  Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przedstawił dotychczasowemu obrońcy Tomasza Sz. ps. „Bąbel” – adw. Jackowi S. zarzut utrudniania postępowania karnego kwalifikowany z art. 239 par. 1 kk.

Czyn zarzucany podejrzanemu zagrożony jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Prokurator zastosował wobec Jacka S. środki zapobiegawcze m.in. w postaci zawieszenia w wykonywaniu zawodu adwokata i nakazu powstrzymania się od działalności związanej z udzielaniem porad prawnych.

Kolejnych 4 członków grupy usłyszało zarzuty

Ponadto prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przedstawił kolejnym czterem osobom zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się handlem narkotykami kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec dwóch podejrzany wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec dwóch kolejnych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie po 20 tysięcy złotych, zakazu kontaktowania się ze wskazanymi osobami, oraz zakazu opuszczania kraju.

Zarzuty usłyszało już 37 osób

Wielowątkowe śledztwo prowadzone przez Zachodniopomorski  Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie obejmuje swoim zakresem działalność co najmniej 4 zorganizowanych grup przestępczych działających m.in. w Szczecinie oraz w innych miejscowościach na terenie województwa zachodniopomorskiego, w tym Kamieniu Pomorskim, jak również Szwecji i Norwegii. Z ustaleń postępowania wynika, że grupy te ścierały się w konkurencyjnej walce o wpływy i zyski, w tym pochodzące z tytułu handlu narkotykami.

Przejawem tej walki, a zarazem eskalacji konfliktu były tragiczne w skutkach przestępstwa m.in. pobicia osób związanych z handlem narkotykami, dokonanie zbiorowego gwałtu na młodym mężczyźnie oraz rozpowszechnieniu zdjęć z tego zdarzenia w Internecie w zamiarze wymuszenia pieniędzy, spalenie samochodu ciężarowego o wartości 100 tysięcy złotych. Ofiarami sprawców padały nie tylko osoby związane ze światem przestępczym, ale również zwykli obywatele, którzy w codziennym życiu „narazili się” liderowi tej grupy – Tomaszowi Sz. ps. „Bąbel” lub jego rodzinie.

Dotychczas, prokurator przedstawił zarzuty 37 osobom związanym z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej założonej i kierowanej przez Tomasza Sz. ps. „Bąbel”. Wobec 15 z nich prokurator skierował akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Szczecinie.

 

Źródło Prokuratura Krajowa
Zostaw odpowiedź