Z powodu koronawirusa szefowie włoskiej mafii zaczynają wychodzić z więzienia

Fot. Francesco Bonura, materiały policyjne
0 5 527

Jak donoszą włoskie media w wyniku pandemii Covid-19 sąd coraz częściej umożliwia gangsterom zamianę więziennej celi na areszt domowy.

W ten właśnie sposób, w środę, 78-letni Francesco Bonura, jeden z najbardziej wpływowych bossów Cosa Nostry opuścił zakład karny. Przestępca był w trakcie odbywania 23-letniego wyroku. Sąd w Mediolanie podejmując decyzję w tej sprawie kierował się dolegliwościami zdrowotnymi skazanego. W ciągu ostatnich tygodni z więzienia wypuszczeni zostali także szefowie 'Ndranghety 65-letni Vincenzio Iannazzo i 72-letni Rocco Santo Filippone.

To naprawdę alarmująca sytuacja – powiedział Leo Beneduci, sekretarz generalny największego włoskiego związku funkcjonariuszy policji więziennej.

We włoskich więzieniach znajduje się około 12 tysięcy członków zorganizowanych grup przestępczych. Więźniowie nawzajem się obejmują, mając na celu zwiększenie możliwości zarażenia koronawirusem i zwolnienie do aresztu domowego – wyjaśnia.

Jak podają media z możliwości opuszczenia więzienia mogą skorzystać wszyscy skazani powyżej 70 roku życia, którzy cierpią na choroby stwarzające zagrożenie życia, w przypadku zarażenia koronawirusem.

W zakładach karnych znajduje się aktualnie 74 takich bossów. Wśród nich są m.in. Leoluca Bagarella skazany za dziesiątki morderstw, Raffaele Cutolo lider Nuova Camorra oraz „Szef wszystkich szefów” Nitto Santapaola.

Źródło: guardian.com

Zostaw odpowiedź