Yamaguchi-gumi – najgroźniejszy gang Japonii

fot. zdjęcie rodziny należącej do Yamaguchi-Gumi, materiały prasowe
0 12 060

Yakuza to tradycyjna japońska grupa przestępcza. Jest jedną z największych i najbogatszych mafii na świecie. Działająca w Kraju Kwitnącej Wiśni, swoimi operacjami obejmuje cały świat.

Największy gang Yakuzy, Yamaguchi-gumi powstał w 1915 roku. Wywiązał się prawdopodobnie ze związku zawodowego robotników portowych w Kobe. Nazwa pochodzi od jej założyciela Harukichi Yamaguchi.

Według policji, grupa ta jest jedną z największych na świecie, w 2007 roku w jej skład wchodziło prawie 20,5 tysiąca aktywnych członków i niecałe 19 tysięcy osób z nią powiązanych. Jednak gang stale się rozrasta i niektóre źródła podają, że należy już do niego około 39 tysięcy aktywnych członków.

Organizacja przestępcza jest jedną z najbogatszych na świecie. Zarabia miliardy dolarów rocznie na wymuszeniach, hazardzie, handlu bronią i narkotykami,prostytucji, pornografii internetowej i machinacjach finansowych na giełdzie czy match-fixingu.

Według raportu policyjnego, w 2005 Yamaguchi-gumi składało się ze 102 oficjalnych członków. Na czele organizacji stoi kumichō (1 osoba) – boss. Następnymi w mafijnej hierarchii są shatei (15) – młodsi bracia i na końcu wakachū (86) czyli dzieci.

Gang ma swoją siedzibę w miejscu swojego powstania, czyli w Kobe. Stamtąd obecny boss Kenichi Shinoda nadzoruje działania organizacji, które obejmują cały kraj, Azję, a także Stany Zjednoczone. 

W ciągu 103 lat działalności organizacji rządziło nią 6 kumichō. Część z nich zanim objęła stanowisko bossa, rządziła mniejszych gangami, które zostały przyłączone do Yamaguchi-gumi. W 2015 doszło jednak do jego rozdzielenia. 

Od największej organizacji przestępczej w Japonii odstąpiły trzy gangi i stały się jego nowym rywalem. 
Yamaken-gumi, Takumi-gumi, i Kyoyu-kai połączyły się razem i stworzyły Kobe Yamaguchi-gumi.

źródło: materiaislamica.com, japanvisitor.com

Zostaw odpowiedź