Wyrok w sprawie szefa grupy przemytników. Kurierzy szmuglowali narkotyki w żołądku

fot. zdjęcie poglądowe, pixabay
0 3 031

Prokuratura Okręgowa w Lublinie, Wydział Śledczy prowadziła śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się szeroko rozumianym przemytem środków kontrolowanych ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, w szczególności marihuany oraz kokainy. Potwierdzono w nim kilkanaście przemytów kokainy drogą lotniczą z Brazylii i Argentyny do Unii Europejskiej.

Z ustaleń śledztwa wynika, że na zlecenie szefa grupy, wyszukiwane były osoby znajdujące się w trudnej sytuacji osobistej i materialnej na użytek wykorzystania ich w procederze przemytu narkotyków.

Po wstępnej akceptacji kandydata zapewniano mu transport na lotnisko busem bądź samochodem osobowym oraz bilety lotnicze do Aten i niewielkie środki finansowe umożliwiające utrzymanie się w podróży. Po przylocie do Grecji kandydaci poddawani byli dalszej ocenie, a następnie przygotowywane były dla nich dokumenty niezbędne do przekraczania granicy.

Badania chemiczne kokainy zabezpieczonej na jednym z europejskich lotnisk wykazały czystość narkotyku w przedziale 87-99 procent.

Każdy ze sprawców wykonawczych otrzymywał bilet na przelot samolotem lub innym środkiem komunikacji względnie pieniądze i instrukcje dot. sposobu nabycia biletu za granicą oraz niewielką kwotę na utrzymanie się w podróży.

Po przybyciu na miejsce przekazania kokainy (najczęściej Sao Paulo lub Buenos Aires) sprawcy pobierali od swojego miejscowego „opiekuna” pakiet składający się m.in. z tak zwanych boletów przeznaczonych do połykania lub umieszczania w innych częściach ciała.

Poczynione ustalenia pozwoliły przyjąć, iż średnia masa przemycanej kokainy to pięćset gramów, zaś najwyższa to półtora kilograma.

Przemytnicy z Aten do Polski szmuglowali także marihuanę w odkurzaczach, czy głośnikach.

Ustalenia śledztwa pozwoliły na wcześniejsze skierowanie aktów oskarżenia przeciwko członkom grupy. Natomiast w 2016 r. Krzysztofowi F. zarzucono kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą działającą w latach 2013-2014 i trzynaście przestępstw przemytu narkotyków. W skład grupy miało wchodzić 10 osób, które łącznie przemyciły na teren UE ponad 12 kg. narkotyków.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Krzysztof F. przyznał się do udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, jednakże zaprzeczył jakoby miał kierować jej działalnością

Wobec członków grupy zapadły już prawomocne wyroki. Natomiast wobec Krzysztofa F. w dniu 9 kwietnia 2019 r. Sąd Okręgowy w Lublinie wydał wyrok skazujący go na karę łączną 13 lat pozbawienia wolności, oraz zobowiązał go do zwrotu osiągniętej korzyści majątkowej z tytułu popełnianych przestępstw.

źródło: prokuratura.lublin.pl

Zostaw odpowiedź