Wykryta kolejna karuzela VAT. 45 mln strat Skarbu Państwa

fot. zabezpieczona elektronika, KAS
0 3 179

Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego przerwali działalność grupy przestępczej, która handlowała elektroniką na terenach województw kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego oraz mazowieckiego. Szacunkowe straty, na jakie narażony był budżet państwa od stycznia bieżącego roku to ponad 45 mln złotych.

W efekcie badania danych, zgromadzonych m.in. w Jednolitym Pliku Kontrolnym, Krajowa Administracja Skarbowa udaremniła kolejną próbę wyłudzenia podatku VAT.

Podczas kontroli w jednym z centrów logistycznych, znajdującym się na terenie Bydgoszczy, funkcjonariusze zweryfikowali podejrzenia dotyczące podmiotów prowadzących działalność w charakterze bufora oraz znikającego podatnika w transakcjach handlowych. W centrum miał znajdować się towar, należący do podmiotów podejrzanych o udział w przestępczym procederze.

Przechowywana w magazynach elektronika, m.in. karty graficzne i dyski komputerowe, należały do jednej ze spółek podejrzewanych o udział w tzw. karuzeli podatkowej. Wartość towarów, oszacowana na podstawie przekazanych przez pracowników centrum logistycznego stanów magazynowych, miała wynosić prawie 7 mln złotych.

Dokładne sprawdzenie 12 palet towaru ujawniło istotne niezgodności ze stanem faktycznym. W większości opakowań, w których zgodnie z dokumentacją księgową, miał znajdować się pełnowartościowy sprzęt elektroniczny, funkcjonariusze znaleźli płytki ceramiczne.

fot. zabezpieczona elektronika, KAS

Część skontrolowanego towaru stanowiły również wadliwe karty graficzne, obciążone kawałkami metalu, co miało uwiarygadniać ciężar palet. Wśród wadliwych kart, znajdował się także pełnowartościowy towar handlowy, jednak jego szacunkowa wartość jest dużo mniejsza, niż wcześniej deklarowana i wynosi 3 miliony złotych.

„Sprawna analiza dostępnych Krajowej Administracji Skarbowej, elektronicznych baz danych, w tym Jednolitego Pliku Kontrolnego pozwala nam na wczesne wykrywanie i przerywanie tzw. „karuzel podatkowych”. Dlatego w tym przypadku próbę oszustwa wykryto na najwcześniejszym z możliwych etapów.

Dzięki sprawnym działaniom udało się także zabezpieczyć towar o wartości ok. 3 mln zł i jednocześnie wyeliminować z obiegu przedmioty, które miały imitować oryginalny towar. Dzięki temu nie trafi on już do kolejnego odbiorcy, który dokonałby fikcyjnego rozliczenia podatku VAT” – powiedział dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Robert Antoszkiewicz.

Dalsze postępowanie w sprawie prowadzi Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy.

źródło: KAS

Zostaw odpowiedź