Wiktor But startuje w wyborach. Jeszcze w grudniu znajdował się w amerykańskim więzieniu

Fot. YouTube/60 minutes
0 2 696

Wiktor But po powrocie do ojczyzny nie tylko odzyskał wolność, ale także rozpoczął swoją działalność polityczną i weźmie udział w wyborach.

But to największy znany handlarz bronią na świecie, którego nazywa się również „Handlarzem śmiercią”, „Panem wojny” czy „Panem życia i śmierci”. Dostarczał on broń i sprzęt militarny klientom z całego świata, w tym grupom przestępczym, czy afrykańskim dyktatorom i bojówkom odpowiedzialnym za krwawe konflikty.

W 2008 roku wpadł w ręce amerykańskich agentów, kiedy chciał dokonać transakcji na miliony dolarów i został skazany na 25 lat więzienia. Nie odsiedział jednak całego wyroku, gdyż w grudniu doszło do wymiany więźniów, która wywołała sporo kontrowersji. Handlarz bronią został przekazany przez USA przedstawicielom Rosji, którzy w zamian uwolnili koszykarkę Brittney Griner.

Zawodniczka ligi WNBA została zatrzymana na lotnisku w Moskwie, gdyż miała przy sobie niewielką ilość oleju haszyszowego, za posiadanie którego została skazana na 9 lat więzienia.

Więźniowie wrócili do swoich krajów, a Wiktor But krótko po przylocie do Rosji podziękował Władimirowi Putinowi i ogłosił, że weźmie udział w wyborach. Na początku lipca narodowa agencja informacyjna potwierdziła, że kandyduje jako przedstawiciel ultranacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji i spróbuje zdobyć miejsce w rosyjskiej legislaturze regionalnej.

Źródło: Reuters

Zostaw odpowiedź