Watykan poszukuje obrazu skradzionego przez Mafię. Jest wart dziesiątki milionów euro

fot. wnętrze oratorium, reprodukcja obrazu
0 2 644

12 października Watykan zwołał zebranie ekspertów, którzy mają odnaleźć „najbardziej poszukiwany obraz na świecie”. Za jego zniknięcie obwinia się sycylijską mafię.

„Pokłon pasterzy ze świętym Wawrzyńcem i Franciszkiem(1609r.)” autorstwa Caravaggio, jest jednym z najbardziej poszukiwanych dzieł malarskich w historii. Obraz przechowywany był w oratorium San Lorenzo w Palermo.

Obraz został skradziony wraz z innymi dziełami sztuki w październiku 1969 roku, a o jego zniknięcie obwinia się Cosa Nostrę. Obecnie w oratorium oryginał został zastąpiony reprodukcją.

Przez wszystkie lata wielu mafiozów twierdziło, że wiedzą gdzie obraz jest ukryty. Można było też usłyszeć wiele historii o jego losach m.in. o tym jak został on zjedzony przez szczury, pocięty na części i sprzedany, przypadkowo zniszczony przez nieudolnych złodziei czy nawet spalony.

fot. „Pokłon pasterzy ze świętym Wawrzyńcem i Franciszkiem”

Według śledczych specjalizujących się w namierzaniu skradzionych dzieł sztuki, obraz jest nadal w jednym kawałku i możliwe, że znajduje się gdzieś we wschodniej Europie. Być może finał jego poszukiwań ujrzymy w niedalekiej przyszłości.

Obecną wartość poszukiwanego obrazu szacuje się na dziesiątki milionów euro.

źródło: ansa.it

Zostaw odpowiedź