W wyniku działania grupy przestępczej Skarb Państwa mógł stracić 44 mln zł

Fot. Aresztowanie podejrzanego, policja
0 2 668

Pierwsza realizacja w tej sprawie odbyła się w styczniu, kiedy funkcjonariusze CBŚP i KAS zlikwidowali fabrykę nielegalnych papierosów przejmując 3 mln papierosów oraz 14 ton krajanki tytoniowej. Łącznie w całej sprawie występuje już 18 podejrzanych, którym przedstawiono 40 zarzutów. W wyniku działalności grupy Skarb Państwa mógł być uszczuplony na kwotę ponad 44 mln zł.

Policjanci CBŚP z Zarządu w Lublinie wspólnie z Lubelskim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie prowadzą śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie województwa mazowieckiego. Jej członkowie są podejrzani o produkcję oraz wprowadzanie do obrotu nieopodatkowanych papierosów.

W ramach akcji, która odbyła się na początku października, policjanci zatrzymali 10 osób, w wieku od 24 do 49 lat.

Działania przeprowadzono na terenie województwa mazowieckiego, głównie w Warszawie, ale także w okolicach Serocka i Marek. Na jednej z posesji policjanci odkryli paczkowalnię papierosów wraz z ogromną ilością surowców potrzebnych do końcowego przygotowania produktu.

Policjanci zespołu specjalnego CBŚP błyskawicznie weszli do budynku zatrzymując 4 osoby, w trakcie pakowania nielegalnych papierosów.

Funkcjonariusze odkryli prawie 460 tys. papierosów, których część była już zapakowana i gotowa do wprowadzenia na rynek pod szyldem znanych zagranicznych marek tytoniowych.

Odkryto także specjalistyczne maszyny do pakowania papierosów w opakowania konsumenckie i kilkanaście tysięcy pustych paczek z oznaczeniami różnych koncernów tytoniowych. Pozostałe 6 osób zatrzymano w miejscach ich zamieszkania, gdzie dodatkowo odkryto i zabezpieczono około 210 tysięcy papierosów różnych marek, bez polskich znaków akcyzy.

Wszystkich zatrzymanych doprowadzono do Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie, gdzie przedstawiono im łącznie 24 zarzuty dotyczące m.in. przestępstw karnoskarbowych, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tą grupą.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Lublinie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy wobec 9 podejrzanych.

Warto zaznaczyć, że pierwsza realizacja w tej sprawie została przeprowadzona pod koniec stycznia, kiedy to policjanci Zarządu w Lublinie CBŚP wspólnie z Lubelskim Urzędem Celno-Skarbowym zlikwidowali fabrykę nielegalnych papierosów przejmując wtedy ponad 3 mln szt. papierosów, 14 ton krajanki oraz maszyny do produkcji i pakowania papierosów. Wtedy też zatrzymano 8 osób.

Łącznie w całej sprawie występuje już 18 podejrzanych, którym przedstawiono 40 zarzutów.

W toku śledztwa 15 osób zostało tymczasowo aresztowanych. Policjanci CBŚP łącznie do sprawy przejęli prawie 4 mln nielegalnych papierosów oraz blisko 14 ton krajanki tytoniowej.

Zabezpieczyli także mienie warte około 4,9 mln zł. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że działalność grupy mogła narazić Skarb Państwa na uszczuplenia w wysokości ponad 44 mln zł.

Źródło: policja.pl

Zostaw odpowiedź