„Vatsterzy” wyłudzili ponad 23 mln zł. Zasiądą na ławie oskarżonych

fot. ABW
0 2 131

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie skierowała do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia dotyczący zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej nienależny podatek VAT.

Aktem oskarżenia objęto 10 sprawców oskarżonych o wyłudzenie podatku VAT w wysokości ponad 23 milionów złotych. 

Wśród oskarżonych są 42-letni Dominik B. i 52-letni Wojciech Z., którym zarzuca się założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która w okresie od lutego 2014 roku do połowy maja 2015 roku popełniała przestępstwa i przestępstwa skarbowe.

Mężczyźni zostali również oskarżeni o doprowadzenie w okresie od lutego 2014 roku do końca listopada 2014 roku do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Skarbu Państwa w kwocie ponad 23 milionów złotych poprzez przedkładanie poświadczających nieprawdę faktur VAT. 

Ponadto zarzuty związane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej i wyłudzenia 23 milionów złotych usłyszał 29-letni Emil Z. 

Nadto mężczyźni ci zostali oskarżeni o tzw. pranie brudnych pieniędzy. 

Pozostałych siedmiu mężczyzn prokurator oskarżył o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i dokonywanie wyłudzeń podatku VAT w kwotach od kilkuset tysięcy do prawie 10 milionów złotych. 

Ustalenia śledztwa 

Postępowanie prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie wraz z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego Delegatura w Olsztynie dotyczyło tzw. „znikającego podatnika”.

Zarejestrowane na podstawione osoby spółki handlujące olejem opałowym stwarzając pozory prowadzenia działalności gospodarczej, nie odprowadzały podatku VAT doprowadzając w ten sposób Skarb Państwa do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Zabezpieczono mienie w kwocie ponad 10 milionów złotych 

W toku postępowania przygotowawczego zabezpieczono na poczet przyszłych kar finansowych i środków karnych mienie o wartości przekraczającej łącznie 10 milionów złotych.

Oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

źródło: Prokuratura Krajowa

Zostaw odpowiedź