Tysiąc nielegalnych automatów do gry oraz wielomilionowe wyłudzenia VAT. Małopolska policja rozbiła grupę przestępczą

Fot. Automaty do gry, KAS
0 2 450

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie wraz z funkcjonariuszami Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie weszli do ustalonych 10 mieszkań, zatrzymując łącznie 9 członków zorganizowanej grupy przestępczej, w tym kierującego grupą radcę prawnego, prowadzącego własną działalność.

Na poczet ewentualnych przyszłych kar policjanci zabezpieczyli pieniądze w różnych walutach, w przeliczeniu na łączną kwotę 170 tysięcy złotych.

W śledztwie nadzorowanym pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Krakowie, a powierzonym do prowadzenia Wydziałowi do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie i Małopolskiemu Urzędowi Celno-Skarbowemu w Krakowie, do chwili obecnej prokurator wystosował zarzuty wobec 15 osób.

W toku wcześniejszych działań zabezpieczono 1 tysiąc automatów do gier hazardowych urządzonych w 270 punktach-lokalach i 5 magazynach służących do przechowywania automatów i ich montowania, na terenie niemal 100 miejscowości w województwach: małopolskim, śląskim, świętokrzyskim i podkarpackim.

Funkcjonariusze KAS z Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego i policjanci z Krakowa przeprowadzili ponadto 200 przeszukań w firmach i mieszkaniach osób uczestniczących w procederze wyłudzania należności publicznoskarbowych, zabezpieczając dokumentację rachunkowo-księgową, notarialną, elektroniczne nośniki danych, telefony komórkowe, które to dowody zostały poddane dogłębnej analizie kryminalnej.

Funkcjonariusze ustalili również, że kontrolowane przez grupę podmioty gospodarcze – łącznie 23 spółki (w większości specjalnie założone i prowadzone formalnie przez osoby podstawione, tzw. słupy), wystawiły ponad pół tysiąca faktur VAT, co do których zachodziło uzasadnione podejrzenie, że nie dokumentują one rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, na łączną kwotę ponad 20 milionów złotych, na rzecz 70 innych podmiotów gospodarczych.

Podmioty te następnie wykorzystały je do pomniejszenia zobowiązań podatkowych w kwocie przekraczającej 5 milionów złotych.

Prokurator nadzorujący śledztwo przedstawił podejrzanym łącznie ponad 300 zarzutów popełnionych przestępstw. Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie zastosował tymczasowe aresztowanie wobec 4 podejrzanych, natomiast w stosunku do pozostałych 5 osób Prokurator wydał postanowienia o zastosowaniu wolnościowych środków zapobiegawczych w postaci poręczeń majątkowych, dozorów Policji i zakazów opuszczania kraju.

Za popełnione przestępstwa członkom grupy grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Ponadto udokumentowane przypadki posiadania nielegalnych automatów do gier stanowią naruszenie przepisów ustawy o grach hazardowych, w związku z czym Małopolski Urząd Celno-Skarbowy w Krakowie prowadzi dalsze postępowanie w tej sprawie.

Oprócz odpowiedzialności karnej skarbowej za posiadanie automatów, podejrzanym grozi również kara pieniężna w wysokości 100 tysięcy złotych od każdego urządzenia, tj. łącznie blisko 100 milionów złotych.

Źródło: kas.gov.pl

Zostaw odpowiedź