Gangster z „Pruszkowa” i świadek koronny dowódcą w ukraińskiej armii? [VIDEO]

Fot. Policja/YouTube
0 5 806

Jak donoszą ukraińskie anglojęzyczne media Kyiv Independent, były polski gangster oraz świadek koronny jest jednym z przywódców legionu cudzoziemskiego. W szeregach armii ma dokonywać kolejnych przestępstw.

24 lutego 2022 roku rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę. Na zlecenie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego trzy dni po wybuchu wojny został utworzony Międzynarodowy Legion Obrony Terytorialnej Ukrainy, w którego skład wchodzą ochotnicy z innych krajów.

Już dwa miesiące po wybuchu wojny członkowie jednostki zaczęli zwracać się do urzędników z prośbą o pomoc. Raport liczący 78-stron został przekazany parlamentowi, a spisane zeznania przesłane samem prezydentowi. Żołnierze skarżą się w nich na swoich dowódców, którzy mają dopuszczać się kradzieży, napaści, rabunków, czy odsyłać ludzi do wykonania bezmyślnych misji.

Międzynarodowy Legion Obrony Terytorialnej Ukrainy ma składać się z dwóch oddziałów. Jednym z nich zarządza Vadym Popyk, jednak nie robi tego bezpośrednio, tylko poprzez Tarasa Vashuka, jego wujka nazywanego „starym Tarasem” oraz 60-letniego Sashę Kuchynskiego. Trzech dowódców ma kierować działaniami operacyjnymi oraz wywiadowczymi. 60-latek odpowiada także za logistykę i zaopatrzenie.

Dziennikarze Kyiv Independent przeprowadzili śledztwo w tej sprawie oraz porozmawiali z żołnierzami, którzy skarżyli się na to, że są wysyłani na samobójcze misje. Oddziały są pozostawiane bez wsparcia, czy odsyłane kilkukrotnie na te same pozycje, mimo że znajdują się one pod rosyjskim ostrzałem.

Sasha Kuchynsky czyli „Broda” z „Pruszkowa” 

Niejaki Sasha Kuchynsky ma zmuszać żołnierzy m.in. do rabunków. Nazywa siebie pułkownikiem, mimo że oficjalnie jest sierżantem i wydaje rozkazy, aby okradano sklepy z wartościowych przedmiotów, w tym z mebli, sprzętów elektronicznych czy biżuterii. Ma również handlować bronią i amunicją.

Zmusza podwładnych do wydawania mu m.in. części amunicji. Członkowie jednostki nazywają to „podatkiem Sashy”. Jeśli jednak mu się sprzeciwią, 60-latek ma wyciągać broń i celować w ich kierunku. Żołnierze doświadczyli tego, co najmniej kilka razy.

60-latek ponadto nadużywa alkoholu oraz znęca się nad innymi, przez co wiele osób odeszło z oddziału. Inni żołnierze oskarżają go również o napastowanie seksualne ratowniczek medycznych. One również złożyły skargi, jednak nikt na nie nie zareagował. Wszystkiego ma dokonywać za przyzwoleniem i będąc pod parasolem ochronnym pozostałych dowódców.

Jak udało się ustalić ukraińskim dziennikarzom, w rzeczywistości 60-latek to nie Sasha Kuchynsky, tylko Piotr Kapuściński znany w Polsce jako „Broda” vel „Kapusta”, który zgodnie z prawem nie może być dowódcą, gdyż nie pochodzi z Ukrainy.

Świadek koronny 

„Broda” przeszłości był członkiem gangu pruszkowskiego, a w 2005 roku złożył zeznania przeciwko bossom gangu „Wańce” i „Maliznie”. Został również świadkiem koronnym i jak podają polskie media, aby zdobyć ten status, obciążył 20 osób, z których 9 prawomocnie skazano. Wsypał m.in. swojego bliskiego przyjaciela „Szczypiorka”.

„Broda” jest obwiniany m.in. o samobójczą śmierć policjanta Sławomira Opali, który był pierwowzorem „Despera” w serialu „Pitbull”. Oskarżył go o współpracę z gangiem pruszkowskim. Funkcjonariusz przesiedział w zakładzie karnym 2,5 roku, a w 2014 roku odebrał sobie życie.

Wiele lat temu za gangsterem wystawiono list gończy w związku z popełnionymi oszustwami. „Broda” uciekł na Ukrainę i w 2021 roku został zatrzymany, a za posiadanie broni oraz materiałów wybuchowym groziło mu 7 lat więzienia. Został jednak natychmiast wypuszczony po wpłacie kaucji. Jak ujawnili tamtejsi dziennikarze, po wybuchu wojny dołączył do armii. Postępowanie przeciwko niemu zostało zawieszone, także zwrócono mu kaucję w wysokości 2,5 tysiąca dolarów.

Poniżej nagranie, na którym „Broda” chce aby żołnierze Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy okradli centrum handlowe. Ci jednak odmawiają i uznają to za bezprawny rozkaz. W odpowiedzi 60-latek wyjaśnia, że może przysłać innych żołnierzy, którzy wykonać jego polecenia.

Źródło: kyivindependent.com

Zostaw odpowiedź