Strażnicy graniczni pomagali przemytnikom. Są oskarżeni o niemal 50 przestępstw

fot. zdjęcie przykładowe, strażnik graniczny, strażgraniczna.pl
0 3 040

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Rejonowego w Hrubieszowie akt oskarżenia przeciwko dwóm funkcjonariuszom Placówki Straży Granicznej w Hrubieszowie, tj. Sławomirowi M. oraz Łukaszowi G.

Sławomir M. został oskarżony o pełnienie w latach 2016-2017 w sumie 47 przestępstw dotyczących przyjmowania korzyści majątkowych oraz przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków w związku z wykonywaniem czynności służbowych kontrolera na drogowym przejściu granicznym w Zosinie.

W toku śledztwa prokuratorzy Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej ustalili, że Sławomir M. w tym okresie utrzymywał stały kontakt z obywatelami Ukrainy, ułatwiając im dokonywanie odpraw granicznych, najczęściej w zamian za przyjęcie korzyści majątkowej lub jej obietnicy.

Sławomir M. oskarżony został również o próbę przekupienia innego funkcjonariusza Straży Granicznej w celu nakłonienia go do współpracy z osobami zajmującymi się przemytem papierosów. Ponadto Sławomirowi M. oraz Łukaszowi G. zarzucono, iż w kwietniu 2017 roku przekazywali informacje m.in. o rozmieszczeniu patroli Straży Granicznej osobom usiłującym dokonać przemytu papierosów przez rzekę Bug.

Wobec Sławomira M. od stycznia 2018 roku na wniosek prokuratora Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Wobec Łukasza G. zmieniono tymczasowe aresztowanie na środki wolnościowe, po wpłaceniu poręczenia majątkowego w kwocie 30.000 zł.

W toku postępowania prokuratorzy dokonali zabezpieczenia mienia w wysokości 89.000 złotych na poczet grożącej Sławomirowi M. kary grzywny i przepadku korzyści uzyskanych z popełnienia przestępstw.

Zarzucone oskarżonym czyny zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Zostaw odpowiedź