Strajk służb mundurowych – drobiazgowe kontrole na przejściach granicznych

0 795

fot.straż graniczna 

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych  zapowiedziała skierowanie ostrzeżeń dotyczących utrudnień m.in. do zarządów portów lotniczych, zrzeszeń przewoźników oraz do ministerstwa infrastruktury.

 

– Przygotowujemy się do podjęcia działań protestacyjnych na przejściach. Mają one polegać na skrupulatnym, bardzo drobiazgowym sprawdzaniu dokumentów uprawniających do przekraczania granicy oraz środków transportu – potwierdził w sobotę przewodniczący ZG NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej Marcin Kolasa.

Kolasa zaznaczył, że działania będą prowadzone zarówno na przejściach drogowych jak i lotniczych, zaś decyzję o terminie ich wprowadzenia uzależnił „od efektów rozmów z MSWiA”. Przyznał jednocześnie, że drobiazgowe i skrupulatne kontrole mogą spowodować wydłużenie kolejek na przejściach granicznych. „Zachęcamy MSWiA do zintensyfikowania działań w zakresie podpisania porozumienia” – dodał Kolasa.

FZZSM podjęła także decyzję, że zwróci się z wnioskiem do premiera Mateusza Morawieckiego o wyznaczenie pilnego spotkania.

MSWiA zapewniało wielokrotnie że resort jest otwarty na rozmowy ze związkowcami. Minister Joachim Brudziński zapewniał także, że „wspólnym celem MSWiA i strony społecznej jest dalsza poprawa warunków służby funkcjonariuszy”.

Protest policjantów trwa od 10 lipca, od 16 lipca dołączyli do nich funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej. Decyzję o ogólnopolskiej akcji protestacyjnej podjęła Rada Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.

Początkowo związkowcy domagali się podwyżek o 650 zł, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego i odmrożenia waloryzacji pensji. 12 marca br. wysłali swoje postulaty do szefów ministerstw: Spraw Wewnętrznych i Administracji, Finansów i Sprawiedliwości. Jeszcze w marcu Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych informowała, że jeśli postulaty nie zostaną spełnione, odbędą się protesty.

Później Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów poinformował o gotowości do ustępstw, m.in. w sprawie powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego. Zapowiedziano również zgodę na pozostawienie 25-letniego okresu służby, ale podkreślono żądanie likwidacji zapisu określającego wiek, od którego funkcjonariusze mogą przechodzić na emeryturę. Obecnie jest to 55. rok życia.

źródło: polsatnews

Zostaw odpowiedź