Sprzedawali broń handlarzom narkotyków. W domu mieli nazistowskie muzeum

Fot. Ujawnione nazistowskie muzeum, Guardia Civil
0 7 247

Guardia Civil przeprowadziła operację o kryptonimie 'Nongreta’, której celem była międzynarodowa grupa handlarzy bronią.

W tej sprawie aresztowano 3 osoby, dwóch Niemców i jednego Brytyjczyka. Wszyscy zostali oskarżeni o udział w grupie przestępczej, nielegalne posiadanie i handel bronią oraz amunicją, a także fałszowanie dokumentów i handel narkotykami.

W trakcie akcji funkcjonariusze zabezpieczyli 160 sztuk broni palnej, w tym m.in. broń krótką, pistolety maszynowe oraz karabiny szturmowe. Przechwycona została również: amunicja – 9967 naboi różnego kalibru, tłumiki, magazynki oraz granat przeciwpancerny z 1,5-kilogramowym ładunkiem wybuchowym.

Rozbita grupa działała co najmniej od 3 lat. Podejrzani kupowali broń na wschodzie, przerabiali ją, a następnie sprzedawali gangom narkotykowym.

Śledztwo w tej sprawie wszczęto w 2019 roku, kiedy to Guardia Civil odnotowała znaczny wzrost przestępczości z użyciem broni, w Costa del Sol i Campo de Gibraltar. Głównym podejrzanym w tej sprawie był niemiecki emeryt mieszkający w Coin w prowincji Malaga.

Kiedy hiszpańska strona skontaktowała się z niemiecką, wyszło na jaw, że mężczyzna jest poszukiwany w związku z nielegalnym posiadaniem broni. Po przeprowadzeniu akcji okazało się, że podejrzany ma w swoim domu warsztat, w którym zajmował się konserwacją i przerabianiem broni.

Kolejny z zatrzymanych odpowiadał za jej składowanie i ukrycie przed służbami. W wynajmowanym magazynie w hermetycznych torbach przechowywał broń gotową do dystrybucji. Ten sam mężczyzna jest powiązany z grupami nazistowskimi, a w swoim domu stworzył własne muzeum. Funkcjonariusze odkryli m.in. nazistowskie mundury, flagi, odznaczenia, broń i wiele innych przedmiotów.

Ostatni z przestępców to obywatel Wielkiej Brytanii. Zajmował się on sprzedażą i pośredniczył w transakcjach z handlarzami narkotyków. Mężczyzna był dobrze przygotowany do swojej pracy i dokładnie ukrywał prawdziwą tożsamość. Podejrzany używał fałszywych paszportów, a broń przewoził w specjalnych skrytkach stworzonych w wysokiej klasy pojazdach.

Źródło: Guardia Civil

 

Zostaw odpowiedź