Słynny 'Profesor’ stanie przed sądem. Polski Walter White produkował ogromne ilości narkotyków

Fot. zdjęcie podglądowe, policja
1 9 100

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku (4 grudnia 2020 roku) skierował do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia, przeciwko czternastu osobom wchodzących w skład zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się produkcją amfetaminy i innych substancji psychotropowych. Oskarżeni to mężczyźni w wieku od 27 do 68 lat pochodzący z województwa pomorskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. Pod nadzorem prokuratora Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku śledztwo w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji.

Zakres zarzutów

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku zarzucił oskarżonym udział w różnej konfiguracji w zorganizowanych grupach przestępczych kwalifikowany z art. 258 par. 1 k.k., oraz popełnienie 23 przestępstw narkotykowych w tym wytwarzanie  prekursora w postaci benzyometyloketonu (BMK) oraz znacznych ilości amfetaminy i innych substancji psychotropowych kwalifikowane z art. 53 ust 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, posiadanie znacznych ilości narkotyków kwalifikowane z art. 62 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Kolejne zarzuty dotyczą posiadania materiałów wybuchowych i innych przedmiotów, które mogły służyć do skonturowania kompletnych urządzeń wybuchowych, posiadania bez wymaganego zezwolenia 20 przedmiotów stanowiących broń palną i istotne części broni palnej oraz 980 sztuk różnego rodzaju amunicji do broni palnej kwalifikowane z art. 171 par. 1 kk oraz z art. 263 par. 2 kk.

Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 20 lat pozbawienia wolności. Ponadto oskarżonym grozi grzywna, przepadek przedmiotów służących do popełnienia przestępstw oraz przepadek równowartości korzyści majątkowych uzyskanych z popełnionych przestępstw.

Większość oskarżonych była już wcześniej karana, część z nich będzie odpowiadać przed Sądem w warunkach recydywy. Jak ustalił prokurator niektórzy z oskarżonych uczyniła sobie z popełnianych przestępstw stałe źródło dochodu, co będzie skutkowało zaostrzoną odpowiedzialnością karną.

„Profesor” produkował narkotyki

Jak ustalił prokurator, oskarżeni działali w okresie od stycznia 2016 roku do września 2018 roku. Produkcja narkotyków odbywała się przy wykorzystaniu różnych metod produkcji oraz skonstruowanych linii technologicznych opracowanych przez znanego w środowisku przestępczym oraz karanego w Polsce i poza granicami kraju chemika Ryszarda J. ps. „Profesor”.

„Profesor” to 68-letni magister chemii i były nauczyciel, o którym zrobiło się głośno w światowych mediach w 2014 roku, kiedy to został zatrzymany w Wielkiej Brytanii, gdzie media nazwały go 'Polskim Walterem Whitem’.

Polak pracował w laboratorium ukrytym w bunkrze w Grantham. Według śledczych w ciągu 48 godzin był w stanie wyprodukować narkotyki 'o niespotykanej dotąd czystości’ warte 4 miliony złotych.

Przez brytyjski sąd został skazany na 9 lat więzienia. Podobny wyrok usłyszał w Polsce, w 2003 roku. Sędzia Adam Kabziński tak skomentował proceder 'Profesora’ – Żal ogromny, że ludzie z tak niebagatelną inteligencją, wielką wiedzą i obyciem w świecie, całą swoją energię spożytkowali na coś tak hańbiącego, jak produkcja narkotyków.

Słynny chemik w ręce policji wpadł ponownie w 2018 roku, kiedy to pomagał w tworzeniu wytwórni amfetaminy w Gdańsku.

Prokurator zabezpieczył 1,2 miliona złotych

Na poczet przyszłych kar o charakterze finansowym prokurator dokonał zabezpieczenia mienia w postaci nieruchomości i ruchomości o wartości prawie 1,2 miliona złotych.

W toku prowadzonego śledztwa funkcjonariusze CBŚP zabezpieczyli substancje psychotropowe w postaci amfetaminy, MDA oraz dużych ilości prekursorów do wytwarzania narkotyków oraz materiały wybuchowe, broń palną i amunicję.

Źródło: pk.gov.pl / PAP

 

1 komentarz
  1. Szynkarz mówi

    Fajny motyw na zrobienie o nim mini serialu,lub dokumentu.

Zostaw odpowiedź