Śledczy zabezpieczyli majątek warty 15 mln złotych. Blisko 100 podejrzanych i ponad 1,5 mld zł uszczupleń podatkowych

Fot. zabezpieczona gotówka, policja
0 5 710

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie funkcjonariusze Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji we współpracy z funkcjonariuszami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Mazowieckiego Urzędu Celno–Skarbowego w Warszawie zatrzymali kolejne 20 osób w sprawie dotyczącej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzeniami VAT w związku z fikcyjnym obrotem urządzeniami elektronicznymi. Była to już siódma seria zatrzymań w tej sprawie zrealizowanych przez organy ścigania.

Mechanizm pozornego łańcucha podmiotów

Jak ustalono, grupa przestępcza działała w branży elektronicznej w latach 2014 – 2018 na terenie kraju (w tym w Warszawie i w Pruszkowie), jak również poza granicami Polski.  W działalności przestępczej wykorzystano mechanizm polegający na wielokrotnym obrocie tym samym towarem w postaci artykułów RTV i AGD. Proceder obejmował fikcyjny obrót urządzeniami elektronicznymi, z wykorzystaniem mechanizmu pozornego łańcucha podmiotów, wymieniających między sobą podrobioną dokumentację, która miała świadczyć o faktycznej sprzedaży towarów przedstawianych w fakturach.

„Znikający podatnicy” i „karuzele podatkowe”

Część z ok. 1700 podmiotów gospodarczych uczestniczących w procederze zawyżała w deklaracjach podatkowych VAT-7, składanych przez współdziałające podmioty gospodarcze, wysokość naliczonego podatku VAT przy wykorzystaniu mechanizmu tzw. „znikającego podatnika” i „karuzeli podatkowej”. Blisko 500 firm to podmioty zarejestrowane poza granicami Polski. Towar, głównie w postaci telewizorów, kart pamięci, telefonów komórkowych, tabletów, podlegał kilkukrotnemu, pozornemu obrotowi przez zaangażowane spółki, po czym z wykorzystaniem innego systemu karuzeli podatkowej ostatecznie trafiał do faktycznej dystrybucji i rąk użytkowników.

5 osób tymczasowo aresztowanych

20 zatrzymanych usłyszało zarzuty, w tym udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw, poświadczenia nieprawdy oraz przestępstw skarbowych.  Na wniosek prokuratora, wobec 5 podejrzanych, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. W stosunku do pozostałych kilkunastu osób, których rola w przestępczym procederze nie była kluczowa, zastosowano środki o charakterze wolnościowym.

Zabezpieczono mienie o wartości ponad 15 mln zł

W trakcie czynności przeprowadzonych w związku z zatrzymaniem 20 osób, zabezpieczono ich mienie o łącznej wartości przekraczającej 15 mln zł, na które składają się nieruchomości, biżuteria, luksusowe oraz kolekcjonerskie pojazdy oraz środki pieniężne. Tylko przy jednym z podejrzanych organy ścigania ujawniły gotówkę w kwocie ponad 900 tys. zł oraz samochód Ferrari.

Blisko 100 podejrzanych, ponad 1,5 mld zł uszczupleń podatkowych

Aktualnie w śledztwie status podejrzanych ma niemal 100 osób, z czego blisko połowa to członkowie zorganizowanej grupy przestępczej. Z szacunków wynika, że działania sprawców naraziły Skarb Państwa na uszczuplenia podatkowe w podatku od towarów i usług w łącznej kwocie ponad 1,5 mld zł.

Źródło Prokuratura Krajowa
Zostaw odpowiedź