Schwytano szefa brutalnego gangu zabójców. Według śledczych ma na koncie ponad 100 morderstw

Fot. zatrzymanie podejrzanego, Policia Nacional
0 5 937

To już kolejny raz, kiedy służby aresztowały 36-letniego Kolumbijczyka. Jonathan Andrés Zuluaga Celemín znany jako El Nene czy El Satanás Colombiano tym razem został zatrzymany w Madrycie.

Przestępcę schwytano w minioną środę w Via Carpetana de Carabanchel, kiedy miał spotkać się z matką swoich dzieci. Służby śledziły ją od momentu, kiedy ponad tydzień temu wróciła z Kolumbii do Hiszpanii. Dzięki międzynarodowej współpracy National Police otrzymało informację, że kobieta może nawiązać kontakt z poszukiwanym mężczyzną.

Zuluaga to szef najaktywniejszej kolumbijskiej grupy zabójców La Cordillera de Pereira działającej na całym świecie. Gang m.in. odpowiada za wymuszenia, napady, porwania oraz liczne egzekucje. Niejednokrotnie przestępstw dokonują także nieletni, którzy pracują dla gangu. Grupa słynie z tego, że w brutalny sposób ściąga długi w narkotykowym półświatku.

Sam El Nene jest podejrzany o udział w ponad 100 zabójstwach. Miał zamordować nawet własną teściową. W 2018 roku przestępca zagroził swojej żonie słowami „uderzę tam, gdzie zaboli najmocniej”. Po tych słowach kobieta odeszła od niego, a niedługo później jej matka została znaleziona martwa.

Ponadto według śledczych odpowiada za produkcję i handel bronią, obrót narkotykami w Ameryce Południowej, USA, czy też w Afryce oraz przemyt kokainy do Europy.

Fot. Jonathan Andrés Zuluaga Celemín

Po raz pierwszy został zatrzymany w 2012 roku w Hiszpanii, ekstradowano go do ojczyzny, gdzie usłyszał wyrok 26 lat więzienia. Po przedstawieniu fałszywych zaświadczeń lekarskich karę pozbawienia wolności zamieniono na areszt domowy. Przestępca wykorzystał szansę i zniknął.

3 lata później wpadł na farmie w Kolumbii. Ciążyły na nim kolejne poważne zarzuty, jednak wyszedł na wolność, gdyż wykazano, że jego prawa były wielokrotnie łamane. Ostatnim razem aresztowano go w 2019 roku na ulicy w Madrycie, jednak kolumbijska strona nie wysłała dokumentów niezbędnych przy ekstradycji. El Nene ponownie wyszedł na wolność.

Jest jednym z najbardziej przerażających ludzi w narkotykowym świecie. Jest liderem jednej z największych grup, która ściąga długi od karteli i odpowiada za przemyt kokainy z Ameryki Łacińskiej do Europy – Tak opisywała El Nene kolumbijska policja.

 

 

Źródło EL PAIS
Zostaw odpowiedź