Ruszył proces dwóch biznesmenów, którzy wyprali 140 mln euro dla rosyjskiej mafii

fot.pixabay
0 1 291

W sądzie w Helsinkach trwa sprawa przeciwko Estońskim biznesmenom. To jedna z największych tego typu spraw w Finlandii oraz całej Europie.

Oskarżeni Estończycy pod fałszywą działalnością w branży budowlanej mieli „prać” pieniądze pochodzące z nielegalnych działalności.

Mężczyźni w 2014 roku byli zaangażowani w budowę wartej blisko 0,5 mld euro autostrady w Karelii. Przy okazji tej inwestycji w ciągu czterech miesięcy przez ich konta pod przykrywką fikcyjnych usług przeszło prawie 140 mln euro.

Według śledczych te pieniądze pochodziły od rosyjskich grup przestępczych, które przez biznesmenów trafiły do ponad 250 spółek na całym świecie.

W sprawę są zaangażowane służby m.in. z Finlandii, Estonii, Rosji, oraz innych krajów. Z całej kwoty przejęto jedynie 9 mln, natomiast reszty pieniędzy już nie uda się odzyskać.

W sprawie podejrzany jest trzeci mężczyzna, Rosjanin, który mając dostęp do kont biznesmenów nadzorował transferowanie pieniędzy. Jako, że swoje działania prowadził na terenie Federacji Rosyjskiej zostanie pociągnięty do odpowiedzialności tylko jeśli tamtejszy wymiar sprawiedliwości się na to zdecyduje.

źródło: euractiv.pl

Zostaw odpowiedź