Rozbito grupę przestępczą zajmującą się przemytem i handlem narkotykami

fot. Jeden z zatrzymanych, policja.pl
0 3 795

Stołeczni policjanci z wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw rozbili zorganizowaną grupę przestępczą o charakterze zbrojnym. 15 zatrzymanych mężczyzn ma na swoim koncie m.in. przemyt znacznej ilości narkotyków oraz handel nimi. Za te przestępstwa grożą im kary wieloletniego pozbawienia wolności. To już kolejna, skuteczna akcja funkcjonariuszy wymierzona w przestępczość narkotykową.

Policjanci ze stołecznego wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw od ponad roku pracowali nad sprawą dotyczącą działalności zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym.

Z ich informacji wynikało, że mężczyźni trudnią się głównie przemytem narkotyków oraz ich handlem na szeroką skalę i uczynili sobie z tego procederu stałe źródło dochodu. Wszystko wskazywało na to, że środki odurzające oraz substancje psychotropowe są przywożone do Polski z kilku krajów.

Kilkunastomiesięczna praca operacyjna i procesowa przyniosła efekty. Policjanci ustalili, że mężczyźni, działając w zorganizowanej grupie, zajmują się nielegalnym procederem już od roku 2007.

Narkotyki, które były przez nich sprowadzane głównie z Holandii, trafiały na warszawski rynek, ale rozprowadzane były także w powiecie wołomińskim i płockim. Sprawcy mogli przemycić i wprowadzić do obrotu 400 kg marihuany, 20 kg kokainy oraz 30 tys. tabletek ekstazy.

Z informacji policjantów wynikało, że mają do czynienia z osobami karanymi, wielokrotnie notowanymi oraz niebezpiecznymi. Zorganizowano działania, w których udział wzięło około 200 funkcjonariuszy garnizonu stołecznego oraz z innych jednostek na terenie kraju. Do akcji zaangażowano również policyjnych antyterrorystów.

Policjanci weszli pod kilkanaście wytypowanych adresów na terenie województwa mazowieckiego, gdzie zatrzymano 15 mężczyzn podejrzewanych m.in. o udział w zbrojnej grupie dokonującej przemytu narkotyków. W miejscach ich zamieszkania znaleziono broń palną, amunicję, marihuanę i amfetaminę. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono także pieniądze, biżuterię oraz zegarki.

Śledztwo w tej sprawie stołeczni policjanci prowadzą pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

Na tym etapie postępowania zarzuty usłyszało 18 mężczyzn, ponieważ 3 kolejnych podejrzanych zostało doprowadzonych do prokuratury z aresztów śledczych, w których przebywali w związku z innymi postępowaniami. Wobec 12 mężczyzn prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Sprawa ma charakter rozwojowy i funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Zostaw odpowiedź