Rozbito grupę przestępczą. Zabezpieczono 2,3 mln zł w gotówce

fot. zabezpieczone pieniądze
0 5 238

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej w Olsztynie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się przygotowywaniem i sprzedażą wyrobów akcyzowych. Na terenie dwóch posesji w województwie zachodniopomorskim zatrzymano pięciu obywateli Polski, w tym organizatora.

Akcję zatrzymania funkcjonariusze SG i KAS przeprowadzili 11 grudnia br. Na gorącym uczynku, w trakcie krojenia liści tytoniu, zatrzymano trzech mężczyzn oraz organizatora nielegalnego procederu. W tym samym czasie w powiecie zatrzymano piątego mężczyznę,  zamieszanego w przestępczą działalność. 

W pomieszczeniach gospodarczych, gdzie działała nielegalna krajalnia, ujawniono 1 613 kg liści tytoniu oraz 868 kg krajanki tytoniowej o łącznej wartości 1,7 mln zł. Zabezpieczono również maszyny do przetwarzania tytoniu w postaci bębna, krajalnicy oraz wagi.  

Dokonano również przeszukania samochodu ciężarowego służącego członkom grupy do przechowywania nielegalnego towaru. W przestrzeni ładunkowej ciężarówki ujawniono około 4 920 kg tytoniu o szacunkowej wartości ponad 3,4 mln złotych, do posiadania którego przyznał się organizator procederu.

fot. zabezpieczone papierosy

Na drugiej posesji mundurowi zabezpieczyli nielegalne papierosy w ilości prawie 470 tys. sztuk o wartości ponad 320 tys. zł. 
Łącznie na dwóch posesjach ujawniono wyroby akcyzowe o szacunkowej wartości prawie 5,5 mln. zł. 

Funkcjonariusze SG i KAS w workach foliowych, w szafach, za piecem i na strychu znaleźli i zabezpieczyli ponad 14 tys. EURO, 526 USD i prawie 2,3 mln zł w gotówce. 

Z ustaleń śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wałczu wynika, że członkowie grupy zajmowali się przetwarzaniem i dystrybucją krajanki tytoniowej, suszu oraz papierosów, które trafiały na polski rynek. 

fot.zabezpieczone pieniądze

Czterej mężczyźni w wieku 33, 34 i 43, 44 lat usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, posiadania i nabywania nielegalnych wyrobów akcyzowych oraz nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych. Natomiast piątemu z mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, 42-letniemu mężczyźnie prokurator postawił zarzut posiadania i nabywania nielegalnych wyrobów akcyzowych.

Wobec organizatora nielegalnego procederu na wniosek Prokuratury Rejonowej  w Wałczu sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Natomiast wobec pozostałych czterech mężczyzn prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.
Na poczet grożących  podejrzanym kar Prokuratura Rejonowa w Wałczu zastosowała zabezpieczenia majątkowe na kwotę łączną ok. 2, 3 mln zł.

Zostaw odpowiedź