Rosyjska grupa przestępcza przemyciła przez Polskę ponad 800 kg haszyszu

Fot. Przejęte narkotyki, Straż Graniczna
0 2 968

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie skierował 2 sierpnia 2019 roku do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia przeciwko 3 osobom, wchodzącym w skład międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem narkotyków.

W toku postępowania prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie ustalił, że międzynarodowa zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od co najmniej grudnia 2016 do sierpnia 2018 roku.

W celu uzyskania korzyści majątkowych zajmowała się przewozem i wywozem znacznych ilości środków odurzających w postaci narkotyków, w tym haszyszu z terytorium krajów Europy Zachodniej, głównie z Hiszpanii tranzytem przez Polskę do Republiki Białorusi, a następnie do Federacji Rosyjskiej.

W tym okresie czasu członkowie grupy przemycili łącznie ponad 800 kg haszyszu o czarnorynkowej wartości około 41 mln zł.

Prokurator oskarżył trzech obywateli Federacji Rosyjskiej w tym Mikhalia P. Alliego P. oraz Mikhaila B. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 par. 1 kodeksu karnego.

Ponadto Mikhail B. jest oskarżony o usiłowanie dokonania wywozu poza obszar celny Unii Europejskiej na Białoruś znacznej ilości środków odurzających w postaci prawie 120 kilogramów żywicy konopi kwalifikowane z art. 13 par. 1 kodeksu karnego w zw. z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Mikhali P. oraz Alli P. zostali oskarżeni o dwukrotne wywiezienie narkotyków w postaci haszyszu o łącznej wadze ponad 170 kilogramów kwalifikowane z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Kolejny czyn dotyczy trzykrotnego wywozu narkotyków w ilości po 86 kilogramów oraz usiłowania przemytu haszyszu o wadze 86 kilogramów kwalifikowane z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz 13 par. 1 kodeksu karnego w zw. z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Postępowanie zostało zapoczątkowane ujawnieniem 31 sierpnia 2018 roku, na drogowym Przejściu Granicznym w Terespolu, 86 kilogramów haszyszu, które znajdowały się w tylnej części bagażnika oraz nad fotelami kierowcy.

Obywatele Rosji Mikhail  P. i Alla P. usiłowali wywieźć je samochodem marki Kia Sorento z Rzeczpospolitej Polskiej do Republiki Białorusi.

W toku postępowania 9 marca 2019 roku w Terespolu dokonano zatrzymania kolejnego członka zorganizowanej grupy przestępczej – Mikhaila B.

W trakcie kontroli samochodu marki Volvo XC90 ujawniano specjalistycznie skonstruowane skrytki, w których znajdowało się 167 pakunków różnej wielkości o łącznej wadze prawie 120 kilogramów. W paczkach znajdowały się środki odurzające w postaci żywicy konopi – haszyszu.

Oskarżonym grozi kara do lat 15 pozbawienia wolności.

Śledztwo wobec pozostałych członków grupy jest nadal prowadzone.

Źródło: pk.gov.pl

Zostaw odpowiedź