„Puste faktury” na 12 mln zł. Zdemaskowano kolejny gang VAT-owski

fot.pixabay
0 1 447

19 października 2018 r. pracownicy kontroli Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku wszczęli kontrolę celno-skarbową. Jednocześnie funkcjonariusze tego Urzędu wszczęli postępowanie przygotowawcze oraz dokonali przeszukania w siedzibie firmy.

Dzięki współpracy Krajowej Administracji Skarbowej z Urzędem Skarbowo-Celnym w Białymstoku, wytypowano łańcuch podmiotów dokonujących fikcyjnych transakcji gospodarczych.

W trakcie kontroli pracownicy KAS m.in. zabezpieczyli dokumentację finansowo-księgową spółki oraz przesłuchali prezesa zarządu. Funkcjonariusze podczas przeszukania siedziby firmy zabezpieczyli materiały związane z jej działalnością, w tym dokumenty podmiotów, co do których zachodzi podejrzenie, że wprowadzały do obiegu fikcyjne faktury. Zabezpieczono również pieczęcie podmiotów ukraińskich uczestniczących w przestępczym procederze.

Puste faktury VAT były wystawione na łączną wartość ponad 12 mln złotych.

Podjęte działania wskazują, że spółka bezpodstawnie ujęła w składanych deklaracjach VAT-7 i ewidencji JPK podatek naliczony, wynikający z faktur VAT dokumentujących czynności, co do których zachodzi podejrzenie, że w rzeczywistości nie miały miejsca.

Krajowa administracja skarbowa zablokowała środki finansowe na rachunku bankowym nierzetelnej spółki, w kwocie ponad 490 tys. zł.

Uszczuplenia należności publicznoprawnych szacowane są na kwotę ok. 2 mln 800 tys. zł.

źródło: mf.gov.pl

Zostaw odpowiedź