Przy przekrętach paliwowych „wyprali” 16 mln zł

fot. pixabay
0 1 097

Prokuratura Regionalna w Łodzi prowadzi wielowątkowe śledztwo, którego przedmiotem jest działalność zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obrotu paliwa niewiadomego pochodzenia oraz legalizowaniem jego nabycia poprzez poświadczanie nieprawdy w wystawianych fakturach, które następnie dawały podstawę do obniżenia wysokości podatku.

Działając na polecenie prokuratora, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 26 września 2019 r. 27-letniego Mariusza P. – byłego prezesa jednej ze spółek uczestniczących w procederze legalizowania wprowadzanego do obrotu paliwa oraz prania brudnych pieniędzy.

Nabywali i obracali olejem napędowy niewiadomego pochodzenia

Ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wynika, że w okresie od września 2014 roku do marca 2015 roku przedstawiciele dwóch ustalonych spółek, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nabywali olej napędowy niewiadomego pochodzenia i sprzedawali go na terenie kraju przedsiębiorcom zajmującym się detaliczną dystrybucją paliw.

W celu ukrycia faktycznego pochodzenia paliwa, zorganizowano podmioty pozorujące prowadzenie działalności gospodarczej, wystawiające faktury VAT poświadczające nieprawdę co realizacji dostaw oleju napędowego na ich rzecz. Zatrzymany mężczyzna był prezesem jednej z takich spółek.

Nie mając wpływu na jej działalność, podporządkowany członkom grupy przestępczej, w zamian za drobne wynagrodzenie, składał wymagane podpisy na dokumentach. Umożliwiał również transfer i wypłatę w gotówce, za pośrednictwem firmowych rachunków bankowych, placówek bankowych i kantorów, środków pieniężnych uzyskanych w zamian za nierzetelne dokumenty.

Usłyszał zarzuty

Zatrzymanemu mężczyźnie prokurator przedstawił zarzuty popełnienia przestępstw polegających między innymi na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kk), poświadczania nieprawdy w dokumentach  (z art. 271 par. 1 i 3 k.k.), narażenia na uszczuplenie podatku VAT oraz podatku dochodowego od osób prawnych w łącznej kwocie ponad 10 milionów złotych (art. 56 par. 1 kks i art. 62 par. 2 kks), prania brudnych pieniędzy o wartości ponad 16 milionów złotych ( art. 299 par. 1 i 5 kk)

Zarzucone podejrzanemu przestępstwa zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Po przeprowadzeniu czynności prokurator zastosował wobec podejrzanego środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 10.000 zł., dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Zostaw odpowiedź