Przemycali papierosy do Polski za pomocą samolotów. Akt oskarżenia przeciwko grupie „Malwy” i „Gumy”

fot. samolot typy AN-2, obraz poglądowy, mat. prasowe
0 5 636

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie 18 września 2019 roku skierował akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Lublinie przeciwko 32 członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem i paserstwem papierosów z Ukrainy i Białorusi. Postępowanie w tej sprawie było prowadzone wspólnie z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie oraz Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej.

W toku śledztwa ustalono, że w okresie co najmniej od lata 2014 do 10 lipca 2017 roku grupa ta działająca pod kierownictwem Radosława M. ps. „Malwa” i Tomasza K. ps. Guma”, na terenie powiatu chełmskiego, włodawskiego i hrubieszowskiego przez rzekę graniczną Bug oraz przy wykorzystaniu samolotów typu AN-2 co najmniej 135 razy podejmowała działania związane z dokonaniem przemytu papierosów.

W co najmniej 91 przypadkach doszło do przemytów papierosów. W dziesięciu przypadkach czynności Straży Granicznej doprowadziły do zatrzymania przemycanych papierosów oraz samochodów, którymi te papierosy były przewożone.

W skład rozbitej grupy przestępczej wchodzili obywatele Polski – mieszkańcy powiatu chełmskiego, hrubieszowskiego i łukowskiego, żołnierze zawodowi oraz skorumpowani funkcjonariusze Straży Granicznej. Zarzuty przedstawiono również dwóm obywatelom Ukrainy.

Przemycali papierosy przez Bug

Przez rzekę graniczną Bug papierosy przemycano na łodziach pontonowych, a ich załadunek odbywał się na ukraińskim brzegu rzeki. Po polskiej stronie papierosy były rozładowywane, a następnie odbierane przez poszczególnych członków grupy, którzy wywozili je specjalnie przystosowanymi do tego celu pojazdami terenowymi w głąb kraju.

W trakcie przemytów wykorzystywano samochody terenowe z napędem na cztery koła, o dużej mocy i pojemności, specjalnie przystosowane, wyposażone w noktowizory, z podniesionym zawieszeniem.

65 milionów złotych strat na rzecz Skarbu Państwa

W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że przemycono ponad 2,6 miliona paczek papierosów różnych marek. W wyniku działalności grupy przestępczej Skarb Państwa stracił ponad 65 milionów złotych.

Przemyt na tak dużą skalę był możliwy dzięki pomocy skorumpowanych funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy w zamian za korzyści majątkowe w wysokości od 5 tysięcy złotych do 10 tysięcy złotych przekazywali członkom grupy informacje o rozmieszczeniu patroli Straży Granicznej w terenie. Ustalono, że szefowie grupy co najmniej 53-krotnie udzielili korzyści majątkowych lub obiecali ich udzielenie.

Prokuratorzy zabezpieczyli mienie

W trakcie postępowania zabezpieczono mienie podejrzanych w postaci pieniędzy w różnych walutach, samochodów i nieruchomości o łącznej wartości blisko 1,5 miliona złotych.

W trakcie śledztwa wobec podejrzanych stosowano środki zapobiegawcze, wobec 20 podejrzanych na różnych etapach postępowania stosowano tymczasowe aresztowanie.

Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

O sprawie pisaliśmy: https://pk.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-prokuratury-krajowej/czlonkowie-grupy-przestepczej-przemycali-papierosy-z-ukrainy-i-bialorusi-a-teraz-uslyszeli-zarzuty/

źródło: Dział Prasowy Prokuratura Krajowa

Zostaw odpowiedź