Prali „brudne pieniądze” i przemycali alkohol do Wielkiej Brytanii

fot. pixabay
0 1 105

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu funkcjonariusze ABW zatrzymali trzech mężczyzn oraz dwie kobiety wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie dopuszczali się przestępstw tzw. prania brudnych pieniędzy oraz oszustw podatkowych.

Zatrzymani to mieszkańcy województwa lubuskiego, mazowieckiego i pomorskiego.

W toku postępowania prokuratorzy Prokuratury Regionalnej w Poznaniu ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza działała w latach 2014-2017.

Jej członkowie dopuszczali się przestępstw tzw. prania brudnych pieniędzy oraz oszustw podatkowych polegających na pozorowaniu wewnątrzwspólnotowych dostaw alkoholu i faktycznym jego przemycie do Wielkiej Brytanii, gdzie wprowadzany był on nielegalnie do obrotu.

W wyniku tych działań doszło do uszczuplenia w podatku od towarów i usług w łącznej kwocie ponad 50 milionów złotych. Są to już kolejne zatrzymania w sprawie.

Po doprowadzeniu do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw podatkowych, wystawiania nierzetelnych faktur VAT i prania brudnych pieniędzy.

Na poczet grożących sprawcom kar i środków o charakterze majątkowym prokurator dokonał zabezpieczenia mienia w postaci pieniędzy oraz pojazdów mechanicznych.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec wszystkich podejrzanych.

Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto w Poznaniu podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie.

Dotychczas w toku postępowania zarzuty usłyszało 35 osób.

Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

źródło: pk.gov.pl

Zostaw odpowiedź