Polski gang okradał tiry i kontenery na terenie Niemiec. Śledczy skonfiskowali 2,5 mln złotych w gotówce

Fot. zabezpieczony pojazd, policja
0 4 075

Na polecenie prokuratora Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu zatrzymali 19 osób, które usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się dokonywanie na terytorium Niemiec kradzieży naczep i kontenerów wraz ze znajdującymi się w nich towarami.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu przedstawił zatrzymanym zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowane z art.258 § 3 kk, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 k.k., jak również kradzieży z włamaniem oraz paserstwa co do mienia znacznej wartości kwalifikowane z art. 279 § 1 kk oraz z art. 291 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet od 15 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postepowania, obawę matactwa oraz grożącą podejrzanym surową karę prokurator skierował wobec 5 osób wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wszystkie wnioski prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji.

Kradli miliony

Z ustaleń dokonanych w toku śledztwa wynika, że zorganizowana grupa przestępcza zajmowała się dokonywaniem na terytorium Niemiec kradzieży naczep i kontenerów wraz ze znajdującymi się w nich towarami. Następnie skradzione przedmioty były przewożone na terytorium Polski w celu dalszej sprzedaży. W toku śledztwa prokurator ustalił, że łączna wartość mienia, którego kradzież i paserstwo przypisano podejrzanym stanowi równowartość ponad 7,5 miliona złotych. Jednocześnie prokuratorzy nie wykluczają, że kwota ta będzie wyższa po ewentualnym uzupełnieniu zarzutów w tym zakresie, ponieważ nadal trwają czynności zmierzające do ustalenia wszystkich kradzieży jakich grupa przestępcza dopuściła się na terenie Niemiec.

Prokurator zabezpieczył gotówkę i luksusowe samochody o łącznej wartości ponad 7,5 miliona złotych

Prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego poprzez zajęcie zabezpieczonej u podejrzanych gotówki w kwocie ponad 2,5 miliona złotych oraz luksusowych samochodów o wartości ponad 5 milionów złotych. Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zabezpieczeń na mieniu podejrzanych, w tym na sprzęcie i przedmiotach ujawnionych w miejscu prowadzenia przez nich działalności gospodarczej w ramach której dokonywane były przestępstwa paserstwa. Wówczas wartość zabezpieczonego mienia może sięgnąć kilkudziesięciu milionów złotych.

Źródło: Prokuratura Krajowa

 

Zostaw odpowiedź