„Poczwara” wsypał kolegów z trybun. Pseudokibice Lecha Poznań przemycili narkotyki za 80 mln złotych

Fot. Twitter Wielkopolska Policja
0 14 031

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do Sądu Okręgowego w Poznaniu akt oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej specjalizującej się w produkcji, przemycie i handlu narkotykami, których czarnorynkową wartość oszacowano na prawie 80 mln zł.

Działali na terenie 3 państw

Aktem oskarżenia objęto 37 osób, z czego 18 z nich oskarżonych zostało o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, produkcję, przemyt i obrót znacznymi ilościami środków odurzających zaś 19 odpowiadać będzie za posiadanie oraz wprowadzanie do obrotu znacznej ilości narkotyków. Oskarżeni to mężczyźni w wieku 30-40 lat, głównie mieszkańcy Poznania. Grupa działała w okresie od 2014 roku do lutego 2021 roku na terenie Polski, Holandii i Hiszpanii.

Gang tworzyli kibice Lecha Poznań, którzy regularnie uczęszczali na mecze. Policja potwierdziła, że wśród oskarżonych znaleźli się „Poczwara”, „Miliard”, „Kajtek” oraz „Olaf” uznawany za lidera pseudokibiców. Pierwszy z nich został zatrzymany na gorącym uczynku, kiedy wyładowywał przemycone narkotyki. Zdecydował się pójść na współpracę i został małym świadkiem koronnym. W zamian za gwarancję łagodniejszego wyroku zeznaje przeciwko swoim kolegom z trybun. W obawie o własne życie wyjechał z Poznania, a miejsce pobytu zna rzekomo jedynie policja.

Plantacje marihuany w Hiszpanii i obrót narkotykami na ogromną skalę

Członkowie grupy zajmowali się prowadzeniem upraw krzewów konopi innych niż włókniste i wytwarzaniem z nich marihuany. Na plantacjach w Hiszpanii wytworzyli łącznie 208 kg tego narkotyku. Dodatkowo trudnili się nabywaniem środków odurzających (kokainy) i substancji psychotropowej ( płynnej amfetaminy zasadowej) z Holandii i Hiszpanii oraz ich dystrybucją w Polsce. Ustalenia śledztwa wskazują, że oskarżeni wprowadzili do obrotu lub brali udział w przemycie ponad 3 ton marihuany, 119 kilogramów amfetaminy, 14 kilogramów kokainy oraz 10 litrów płynnej zasadowej amfetaminy. Czarnorynkową wartość narkotyków oszacowano na kwotę prawie 80 mln zł.

Środki zapobiegawcze i zabezpieczenia majątkowe przekraczające 5 mln zł

W toku śledztwa 18 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych, zaś wobec pozostałych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju. Jednocześnie na poczet przyszłych kar i środków prokurator zabezpieczył mienie podejrzanych o łącznej wartości przekraczającej 5 mln zł.

Za zarzucone przestępstwa oskarżonym grozi kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Źródło: policja.pl / Gazeta Wyborcza

Zostaw odpowiedź