Odsiadywał wyrok za kierowanie gangiem. W trakcie przerwy założył kolejną grupę przestępczą

Fot. zdjęcie podglądowe, policja
0 11 567

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko Jerzemu Ł. oraz Danielowi K., ps. „Jełon”. Aktem oskarżenia objęto łącznie 3 osoby, w tym również Darię K.S. – konkubinę Jerzego Ł.

Definitywne rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej nastąpiło we wrześniu 2018 roku dzięki sprawnemu i efektywnemu działaniu prokuratory w Szczecinie oraz współpracy z CBŚP.

Wcześniej 25 marca 2019 roku skierowano do tego samego Sądu akt oskarżenia przeciwko kolejnemu członkowi tej zorganizowanej struktury przestępczej – Jerzemu G.

Jerzy Ł. oraz Daniel K. są oskarżeni o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, której celem było produkowanie znacznych ilości amfetaminy oraz wprowadzanie jej do obrotu.

Grupa zajmowała się również wewnątrzwspólnotową dostawą marihuany z Hiszpanii do Polski, z zamiarem wprowadzenia jej do obrotu.

W toku postępowania prokurator ustalił, że grupa działała w Szczecinie oraz na terenie innych miejscowości w województwie zachodniopomorskim, w Polsce oraz w Holandii i Hiszpanii.

Jerzemu Ł. zarzucono popełnienie 16 czynów w warunkach powrotu do przestępstwa, Danielowi K. ps. „Jełon” – 15 czynów, z czego 14 w tzw. recydywie, a Darii K.S – 2 czynów związanych z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej oraz handlem narkotykami, z którego to procederu wszyscy oskarżeni uczynili sobie stałe źródło dochodu.

Oskarżonym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

W toku śledztwa zabezpieczono łącznie prawie 12 kilogramów amfetaminy, którą sprawcy sprzedali nabywcom za kwotę prawie 110 tysięcy złotych.

Łącznie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej wprowadzano do obrotu co najmniej 19 kilogramów amfetaminy.

Ponadto oskarżeni uczestniczyli również w obrocie innymi narkotykami, tj. kokainą oraz marihuaną, a także czynili przygotowania do wewnątrzwspólnotowej dostawy znacznej ilości marihuany z Hiszpanii do Polski.

Następnie zamierzali wprowadzić ją do obrotu na terenie Polski, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Zorganizowana grupa przestępcza kierowana przez Jerzego Ł. oraz Daniela K. ps. „Jełon” czynnie współpracowała ze zorganizowaną grupą przestępczą działającą w tym samym okresie czasu na południu Polski, kierowaną przez Andrzeja R. Zarówno Jerzy Ł., jak i Daniel K. ps. „Jełon” to osoby od wielu lat zaangażowane w przestępczość zorganizowaną.

W toku postępowania prokurator ustalił, że Jerzy Ł. utworzył zorganizowaną grupę przestępczą w czasie kiedy nie wrócił z przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności.

Został on skazany na karę 9 lat pozbawienia wolności za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, działającą w latach 2008 – 2010 na terenie Polski oraz m.in. Szwecji, Niemiec.

Jej celem było popełnianie przestępstw przeciwko mieniu, tj. kradzieży z włamaniem i innych. W trakcie tego postępowania funkcjonariusze Policji zlikwidowali tzw. „dziuplę” w Kołczewie, gdzie były przechowywane całe zestawy ciągnikowe, motory, specjalistyczne maszyny, samochody i inne rzeczy skradzione na terenie m.in. Niemiec, Szwecji.

Wówczas konwój z miejsca tego przestępstwa do magazynu policyjnego ciągnął się przez około 1,5 km.

W przeszłości Jerzy Ł. był karany również za udział w innej zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstwa narkotykowe, jak również posiadanie broni, amunicji i materiałów wybuchowych.

Natomiast Daniel K., ps. „Jełon” począwszy od końca lat dziewięćdziesiątych był karany za przestępstwa narkotykowe. Aktualnie w Sądzie Okręgowym w Szczecinie toczy się również inne postępowanie karne, w którym został on oskarżony o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstwa narkotykowe.

Źródło: pk.gov.pl

Zostaw odpowiedź