Nawet 20 tysięcy skazanych będzie mogło zamienić więzienie na dozór elektroniczny

fot. pixabay
0 2 154

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało projekt noweli ustawy, która umożliwi pracę wymiaru sprawiedliwości w sytuacjach nadzwyczajnych jak np. zamknięcie danego sądu z powodu kwarantanny. 

Zmiany także mają zostać wprowadzone w kodeksie karnym wykonawczym, odnośnie przepisów dotyczących wykorzystania dozoru elektronicznego. Każdy skazany z orzeczonym wyrokiem do półtora roku, będzie mógł starać się o odbywanie kary poza więzieniem, przy zastosowaniu opaski.

Ministerstwo Sprawiedliwości przewiduję, że z takiego rozwiązania może skorzystać nawet 20 tysięcy osób. Ponadto starsi więźniowie, z wyrokiem krótszym niż 3 lata będą mogli ubiegać się o przerwę odsiadce na czas epidemii.

W trakcie kryzysu wywołanego koronawirusem wszystkie rozprawy, które nie są pilne, mają zostać wstrzymane. Tymczasowo nie będą odbywać się procesy w związku z takimi sprawami jak mandaty, majątek, czy rozwody.

Podjęcie odpowiednich działań ma na celu zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania choroby, a także zredukowania kosztów i ryzyka wywołania buntów w zakładach karnych, tak jak miało to miejsce w innych krajach.

Źródło: RMF FM

Zostaw odpowiedź