Na zlecenie rosyjskich przestępców gang miał wyprać ponad miliard złotych

Fot. Pixabay
0 2 707

Na polecenie prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie (15 czerwca 2021 roku) funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 3 osoby podejrzane o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się praniem pieniędzy pochodzących głównie z terytorium Federacji Rosyjskiej. Jeden z zatrzymanych kierował grupą, zaś pozostałe dwie osoby to pracownice jednego z banków. W toku czynności procesowych dokonano również przeszukań dwóch oddziałów banków. Zatrzymani usłyszeli zarzuty i na wniosek prokuratora trafili do aresztu.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie zatrzymanemu mężczyźnie przedstawił zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowane z art. 258 § 1 i 3 kk oraz prania brudnych pieniędzy kwalifikowane z art. 299 § 1 i 5 kk.

Łączna kwota zalegalizowanych przez podejrzanego „brudnych pieniędzy” wynosiła ponad 660 milionów złotych. Pracownicom banku przedstawiono zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk i oraz prania pieniędzy kwalifikowane  z art. 299 § 2 kk.

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Trafili do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania, prokurator skierował wobec podejrzanych wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił stanowisko prokuratora i wobec wszystkich podejrzanych zastosował tymczasowe aresztowanie.

Grupa mogła „wyprać” miliard złotych

W toku śledztwa prokurator ustalił, że grupa działała w latach 2015-2021 na terenie Polski, Federacji Rosyjskiej, Białorusi oraz Singapuru. Schemat działalności grupy był zbliżony do tzw. rosyjskiej pralni brudnych pieniędzy i obejmował zakładanie spółek kapitałowych na terenie RP metodą na tzw. słupy – zarówno przez obywateli Polski jak i obcokrajowców.

Spółki nie prowadziły działalności gospodarczej, nie rozliczały się również podatkowo, a ich wyłącznym celem było umożliwienie wpływów środków pieniężnych do instytucji bankowych działających na terenie Unii Europejskiej, aby umożliwić dalszy transfer środków pieniężnych. Zlecającymi płatności byli obywatele Federacji Rosyjskiej. Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa „wyprała” łącznie ponad 1 miliard złotych.

Źródło Prokuratura Krajowa
Zostaw odpowiedź