Na oszustwach przez Allegro i OLX zarobili 3,5 miliona złotych

Fot. zdjęcie podglądowe
1 3 235

Prokuratura Rejonowa Katowice – Wschód w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko 6 osobom w sprawie oszustw dokonanych za pośrednictwem Internetu w latach 2015-2017. W wyniku przestępczego procederu o ogólnopolskim zasięgu pokrzywdzonych zostało 1 837 osób. Dwóch głównych oskarżonych w tej sprawie to 30-letni informatyk z Gdańska oraz 33-letni mieszkaniec Warszawy.

Fałszywe oferty sprzedaży

Jak ustalono, pokrzywdzeni byli wprowadzani w błąd ofertami sprzedaży umieszczanymi w Internecie, a często także dodatkowymi informacjami przekazywanymi im w rozmowach telefonicznych przez sprawców. Następnie, pokrzywdzeni dokonywali wpłat za rzekomo zakupiony towar na rachunki kontrolowane przez sprawców.

Szereg wyłudzeń na Allegro i OLX

Najczęściej dokonywano oszustw oferując na portalach Allegro lub OLX: roboty kuchenne Thermomix (ok. 300 przypadków), aparaty fotograficzne (ok. 370 przypadków), roboty sprzątające iRobot (ok. 140 przypadków), telefony komórkowe (ok. 100 przypadków), a także drony, laptopy, kamery GoPro, zegarki Garmin, elektronarzędzia i inne tego typu przedmioty.

Wyłudzanie zaliczek za pobyt nad morzem

W toku śledztwa wykryto również kilkanaście dokonanych w połowie 2016 r. oszustw związanych z oferowaniem  apartamentów do wynajęcia nad morzem i wyłudzaniem zaliczek za ten pobyt.

Sposób działania

W wielu przypadkach sprawcy w celu popełniania oszustw przejmowali kont faktycznie funkcjonujące w Internecie.  Inny sposób działania polegał na tym, że wystawiano  oferty sprzedaży najpierw na portalu OLX, a potem przesyłano nabywcy link przekierowujący do oferty z tym samym przedmiotem na portalu Allegro, wystawionym tam na przejętym koncie użytkownika lub też podrobionej stronie internetowej Allegro.

Pranie brudnych pieniędzy

Pieniądze pochodzące z oszustw były przelewane pomiędzy kolejnymi rachunkami bankowymi. Sprawcy posługiwali się łącznie 144 kontami bankowymi. W wielu przypadkach dokonywano zamiany wyłudzonych pieniędzy na bitcoiny, a następnie ponownie na złotówki.  Działania takie były podejmowane w celu udaremnienia lub znacznego utrudnienia stwierdzenia przestępnego pochodzenia tych pieniędzy.

Wyłudzono około 3,5 mln złotych

Sprawcy wyłudzili od 1 837 pokrzywdzonych łącznie około 3,5 mln złotych. Na poczet grożących kar i środków karnych zabezpieczono 500 000 złotych oraz zajęto mieszkanie jednego z oskarżonych o wartości około 1,5 mln złotych.

Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15.

1 komentarz
  1. Paweł mówi

    Moi rodzice, jeżdżąc na wczasy, wysyłali zawsze zaliczkę 100 zł. Resztę płacili na miejscu. Teraz jest to zazwyczaj 30% wartości pobytu więc i okazja dla złodziei dużo bardziej atrakcyjna.

Zostaw odpowiedź