Międzynarodowy gang prał nawet do 7 mln euro miesięcznie

fot. przejęta gotówka, Europol
0 2 281

Jak poinformował Europol, pod koniec stycznia funkcjonariusze we Francji i Włoszech przeprowadzili działania przeciwko grupie przestępczej zajmującej się praniem pieniędzy.

Międzynarodowa operacja była zwieńczeniem trwającego 2 lata śledztwa, w sprawie prężnie działającej organizacji przestępczej. Około 300 funkcjonariuszy francuskiej żandarmerii i włoskiego oddziału podlegającego Ministerstwu Finansów przeprowadziło akcje na terenie 12 miast, w tym m.in. Paryża i Rzymu.

W rezultacie aresztowanych zostało 19 podejrzanych. Ponadto funkcjonariusze przejęli 550 tysięcy euro w gotówce, luksusowe zegarki i samochody. Władze w Algierii skonfiskowały także złoto o wartości prawie miliona euro.

Gotówka pochodziła głównie z handlu narkotykami i oszust podatkowych. Najpierw była ona zbierana przez kurierów w różnych miastach Francji, a następnie przepuszczane przez dwa odrębne schematy prania pieniędzy.

Pierwszym z nich był system Hawala, pozwalający na transfer pieniędzy bez potrzebny transportu gotówki.

Drugim sposobem działania gangu było „pranie złota”. Część gotówki była wysyłana do Włoch, gdzie za pomocą pośredników nabywane zostawały wyroby ze złota, następnie wracały one do Francji i Hiszpanii, skąd drogą morską trafiały do Algierii, gdzie znajdował się cały mózg tej operacji.

Organizacja przestępcza działała na ogromną skalę. Europol oszacował, iż kwota jaka przepływała przez gang w ciągu miesiącu to około od 5 do 7 milionów euro.

źródło: europol.europa.eu

Zostaw odpowiedź