Międzynarodowy gang eksportował narkotyki z Polski do Norwegii

Fot. zdjęcie podglądowe, policja
0 3 959

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej wspólnie z Zarządem w Kielcach Centralnego Biura Śledczego Policji w Kielcach prowadzi postępowanie w sprawie międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem narkotyków do Norwegii. Czynności procesowe w niniejszej sprawie były prowadzone we współpracy z Prokuraturą Królestwa Norwegii.

W toku postępowania prokuratorzy Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej ustalili, że międzynarodowa zorganizowana grupa przestępcza działała od marca do kwietnia 2018 roku na terenie Katowic, innych miejscowości na terenie Polski oraz w Norwegii.

Działalność grupy polegała na wywozie znacznej ilości substancji psychotropowych z Polski do Królestwa Norwegii oraz obrotem znacznej ilości substancji psychotropowych.

Na polecenie prokuratury zatrzymano cztery osoby, które usłyszały zarzuty udziału w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej tj. o czyn z artykułu 258 pat. 1 kodeksu karnego. Zatrzymania podejrzanych były skoordynowane z działaniami norweskiej Policji, która równocześnie wykonała czynności procesowe na terenie Królestwa Norwegii.

Ponadto zatrzymani usłyszeli zarzuty wywozu z terenu Polski do Królestwa Norwegii znacznej ilości substancji psychotropowych w postaci 41 kilogramów amfetaminy. Czyn z artykułu 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zagrożony jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

W ocenie prokuratury zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje na duże prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanych podejrzanym czynów.

Prokurator, z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, skierował do Sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Śledztwo ma charakter rozwojowy. Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Zostaw odpowiedź