Międzynarodowa akcja służb – gang przemycał substancje psychotropowe zamiast proszku do prania

fot. przejęte substancje psychotropowe, policja
0 1 838

Z ustaleń CBŚP i funkcjonariuszy francuskich oraz ukraińskich wynika, że substancja psychotropowa tj. buprenorfina przemycana była z Francji m.in. przez Polskę i trafiała na Ukrainę.

Wynikiem międzynarodowego śledztwa (JIT), dotyczącego działalności zorganizowanej grupy przestępczej była akcja przeprowadzona przez policjantów  z  Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie ze służbami francuskimi i ukraińskimi, przy wsparciu Eurojustu i Europolu.

Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy zajmowali się przemytem substancji psychotropowych, głównie buprenorfiny (półsyntetyczny opioid – pochodna morfiny). Ich terenem działania była Francja, Polska, a także Ukraina.

Skoordynowane działania zostały przeprowadzone pod koniec minionego tygodnia. Podczas akcji przeprowadzonej jednocześnie na terenie trzech państw, zaangażowanych było ponad 150 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych służb z Polski, Francji, Ukrainy oraz z Holandii.

Wówczas to, zatrzymano równocześnie 11 osób (6 obywateli Ukrainy i 5 obywateli Francji), w tym podejrzanych o organizowanie tego procederu. Wobec 4 osób zatrzymanych w Polsce i na Ukrainie zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

W trakcie działań, na granicy ukraińsko-polskiej, przejęto m.in. ponad 7,2 tys. szt. tabletek (7,2 kg) buprenorfiny, o wartości czarnorynkowej 100 tys. dolarów amerykańskich. Zabezpieczono także 6 tys. euro, samochody oraz materiał dowodowy.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Śledztwo po polskiej stronie nadzorowane jest przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

źródło: cbsp.policja.pl

Zostaw odpowiedź