Metodą „na policjanta” wyłudzili ponad pół miliona złotych

fot. pixabay
0 687

Prokuratura Rejonowa Gdańsk – Wrzeszcz w Gdańsku skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko Grzegorzowi L. uczestniczącemu w procederze oszustw popełnianych metodą na policjanta.

 

W toku postępowania ustalono, że sprawcy, kontaktując się z pokrzywdzonymi telefonicznie, podawali się za funkcjonariuszy Policji.

Informowali o prowadzonych postępowaniach karnych lub czynnościach operacyjnych, podając na przykład, że zorganizowana grupa przestępcza zaatakowała konta bankowe pokrzywdzonych lub też, że Policja obserwuje złodziei, którzy chcą się włamać do ich mieszkania.

Nakłaniali pokrzywdzonych do przekazania im pieniędzy, bądź biżuterii pod pozorem zabezpieczenia ich przed kradzieżą, czy też na potrzeby prowadzonego postępowania karnego.

W większości przypadków pokrzywdzeni wyrzucali zapakowane w foliowy worek pieniądze i biżuterię przez okno lub balkon. Osobą, która je następnie zabierał, był Grzegorz L. W jednym przypadku odebrał on od pokrzywdzonego kopertę z gotówką po wyjściu z placówki banku.

Natomiast w innym pokrzywdzona, po dokonaniu wypłaty pieniądze z banku, przelała je na nazwisko oskarżonego.

Mężczyzna został zatrzymany 9 listopada 2017 roku w Gdańsku.

Prokurator zarzucił mu łącznie 9 czynów doprowadzenia pokrzywdzonych, wspólnie z innymi osobami, do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, to jest z art. 286 par. 1 kodeksu karnego.

Do czynów tych doszło w okresie od maja do listopada 2017 roku na terenie całego kraju, między innymi na terenie województwa pomorskiego.

Pokrzywdzeni stracili pieniądze w kwotach od kilku do kilkuset tysięcy złotych oraz złotą biżuterię. Łączna wartość poniesionej przez pokrzywdzonych szkody przekracza 580 tysięcy złotych.

Przesłuchany w toku postępowania przygotowawczego Grzegorz L. przyznał się do zarzucanych mu przestępstw i złożył wyjaśnienia.

Materiał dowodowy dotyczący innych osób uczestniczących w przestępczym procederze został wyłączony do odrębnego postępowania.

Zostaw odpowiedź