Kolejne zatrzymania ds. milionowych wymuszeń

fot. CBA
0 1 549

Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu nadzoruje postępowanie prowadzone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej działającej na szkodę mas upadłości.

W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od 2012 do 2015 roku na terenie Warszawy. W tym czasie członkowie grupy doprowadzili do powstania znacznej szkody majątkowej w wysokości blisko 40 milionów złotych na szkodę Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury sp. z o. o.

Działania grupy polegały na przywłaszczeniu środków finansowych pochodzących z masy upadłości poprzez zawieranie szeregu umów i ustnych porozumień na rzekome usługi, za które wystawiane były poświadczające nieprawdę dokumenty w postaci nierzetelnych faktur.

Zatrzymania Wiesława B. Bogusława B. oraz Moniki W. związane są z przestępstwami wymienionych osób na szkodę pozostającej w upadłości warszawskiej spółki z branży kolejowej, której postępowanie upadłościowe prowadzone było przez syndyka Tomasza S. Dotychczas ustalona wysokość szkody w mieniu tej masy upadłości w następstwie działań zorganizowanej grupy przestępczej pod kierownictwem syndyka sięga 40 milionów złotych.

Po wykonaniu z zatrzymaniami czynności procesowych prokurator podejmie decyzje co do zastosowania środków zapobiegawczych.

Czyny zarzucone podejrzanym  zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Zatrzymania stanowią kolejną dużą realizację w sprawie nadzorowanej przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Pierwsza realizacja w tej sprawie miała miejsce w dniach 19-20 czerwca 2018 roku, a w jej trakcie zatrzymano 8 osób, wobec których na wniosek prokuratora zastosowano wówczas środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Kolejna realizacja w tej sprawie miała miejsce w dniach 14-15 marca 2019 roku, a w jej trakcie zatrzymano 4 osoby.

Do chwili obecnej w przedmiotowej sprawie przedstawiono zarzuty 24 osobom, w tym w dalszym ciągu 7 osób w tej sprawie pozostaje tymczasowo aresztowanych.

Postępowanie prowadzone przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu związane jest również z czynami o charakterze korupcyjnym sędziego Sądu Upadłościowego.

W toku postępowania prokuratora skierowała wniosek o uchyleniu immunitetu sędziemu Sławomirowi B. w związku z przyjmowaniem korzyści majątkowych od syndyka Tomasza S. Wniosek ten został pozytywnie rozpoznany przez Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Postępowanie ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

źródło: pk.gov.pl

Zostaw odpowiedź