Kolejne uderzenie służb w handlarzy narkotyków powiązanych z łódzkimi pseudokibicami

fot. Pixabay
0 6 713

Pod koniec października oraz na początku listopada 2019 roku przeprowadzono kolejne zatrzymania w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, powiązanej ze środowiskiem łódzkich pseudokibiców, dokonującej obrotu narkotykami.

Na polecenie prokuratora Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie funkcjonariusze Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali pięć osób, natomiast trzy zostały doprowadzone z Aresztu Śledczego i Zakładu Karnego.

Po doprowadzeniu do Prokuratury usłyszeli oni zarzuty popełnienia przestępstw narkotykowych oraz część z nich udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

Prokurator przedstawił siedmiu osobom zarzuty wprowadzania do obrotu znacznej ilości środków odurzających w postaci marihuany kwalifikowane z art. 56 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Podejrzani nabywali hurtowe ilości narkotyków w ilości od 5 do 80 kilogramów o wartości nawet ponad 1,2 miliona złotych od członków zorganizowanej grupy przestępczej celem ich dalszej dystrybucji.

Dwóm zatrzymanym prokurator przedstawił zarzuty wewnątrzwspólnotowego nabycia znacznej ilości narkotyków poprzez przemyt z Hiszpanii do Polski co najmniej 400 kilogramów marihuany kwalifikowane z art. 55 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kodeksu karnego.

Przestępstwa narkotykowe zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec podejrzanych wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Sąd podzielił argumentację prokuratora i wobec sześciu osób zastosował tymczasowe aresztowanie. Wobec dwóch podejrzanych zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji. Prokurator złożył zażalenia na postanowienia Sądu.

Przemycali narkotyki

Śledztwo prowadzone przez Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, powiązanej ze środowiskiem pseudokibiców jednego z łódzkich klubów piłkarskich, działającej na terenie Łodzi.

Grupa zajmowała się wewnątrzwspólnotowym nabyciem środków odurzających w postaci marihuany , które w latach 2008 – 2013 były przewożone z Holandii do Irlandii i tam dystrybuowane oraz w okresie od 2014 roku do 2018 roku były przewożone z Hiszpanii do Polski, gdzie podlegały dalszej dystrybucji.

Jak ustalił prokurator w proceder ten zaangażowanych było szereg osób wśród których byli organizatorzy przemytu, pakowacze, kurierzy, dystrybutorzy przemyconych narkotyków.

Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie ustalił, że liderem tej grupy był Michał G. ps. „Gąsior”.

Obecnie w toku postępowania występuje 32 podejrzanych w tym wobec 20 stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Część z podejrzanych poszukiwana jest listami gończymi i Europejskimi Nakazami Aresztowania.

Źródło: pk.gov.pl

Zostaw odpowiedź