Kłamali co do sprzedawanego cukru, zarobili kilkanaście milionów złotych

fot. zdjęcie poglądowe
1 2 027

Prokuratorzy Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie 16 czerwca 2020 r. skierowali do Sądu Okręgowego w Świdnicy akt oskarżenia przeciwko 20 oskarżonym o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, która dokonywała przestępstw związanych z fikcyjnym przerabianiem tzw. cukru przemysłowego. Prokuratorzy ustalili, że grupa kierowali Grzegorz G., Waldemar S. oraz Krzysztof K.

Zakres zarzutów

Aktem oskarżenia objęto łącznie 20 oskarżonych, którym oprócz działalności w zorganizowanej grupie przestępczej zarzucono popełnienie czynów polegających na: poświadczaniu nieprawdy w dokumentach, wyłudzaniu poświadczenia nieprawdy w decyzjach administracyjnych, sprzedaży cukru przemysłowego uzyskanego w wyniku popełnienia czynu zabronionego, „praniu brudnych pieniędzy”, powoływaniu się na wpływy w instytucjach państwowych.

Czyny przypisane oskarżonym zagrożone są karami do 10 lat pozbawienia wolności.

Prokurator zabezpieczył majątek o wartości prawie 12 milionów złotych

Korzyści majątkowe uzyskane w wyniku działań przestępczych legalizowano między innymi poprzez zakup nieruchomości, samochodów marki Tesla, wcześniejszą spłatę kredytów zaciągniętych na realizację legalnych przedsięwzięć gospodarczych. W toku śledztwa na poczet wykonania przyszłych kar i środków o charakterze majątkowym dokonano zabezpieczeń majątkowych na majątku oskarżonych oraz przy wykorzystaniu domniemań na majątku osób najbliższych na łączną kwotę prawie 12 milionów złotych.

Sprzedawali cukier przemysłowy jako spożywczy

Podstawę wszczęcia śledztwa w przedmiotowej sprawie stanowiły dokonane przez funkcjonariuszy Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Śledczego Policji ustalenia, wskazujące na funkcjonowanie zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej czynów zabronionych związanych ze sprzedażą po preferencyjnych cenach cukru przemysłowego jako cukru spożywczego.

W wyniku sprawnej współpracy funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego w Szczecinie z prokuratorami nadzorującymi przedmiotowe postępowanie, dokonano ustaleń, które pozwoliły na ujawnienie procederu i zakończenie działalności zorganizowanej grupy przestępczej.

Rola byłego posła

Funkcjonowanie przedmiotowej grupy było możliwe między innymi dzięki koneksjom Grzegorza G. – byłego posła LPR, posiadającego znajomości w jednej ze spółek cukrowych, które nabył podczas współtworzenia regulacji prawnych związanych z funkcjonowaniem spółki. Dzięki tym koneksjom Grzegorz G. zapewniał możliwość nabywania tzw. cukru przemysłowego przez wskazywane przez niego spółki, które reprezentował jako ich pełnomocnik.

Ponadto Grzegorz G. brał udział w części kontroli przeprowadzanych przez pracowników Agencji Rynku Rolnego oraz w przekazywaniu do właściwych organów poświadczającej nieprawdę dokumentacji, które potwierdzały wykorzystanie cukru przemysłowego zgodnie z przeznaczeniem. Dzięki temu cały proceder mógł funkcjonować przez kilka lat.

Łańcuch podmiotów miał utrudnić wykrycie procederu

Warunkiem koniecznym sprzedaży cukru przemysłowego było jego przetworzenie. W tym celu członkowie grupy wyłudzali poświadczenie nieprawdy poprzez uzyskiwanie decyzji administracyjnych o zatwierdzeniu ustalonych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością jako „przetwórców cukru przemysłowego”.

Następnie nabywany cukier przemysłowy nie był faktycznie przetwarzany przez te spółki, a sprzedawany dla celów spożywczych, zaś w sprawozdaniach z rzekomego przetworzenia cukru poświadczano nieprawdę. Różnica cen pomiędzy „cukrem przemysłowym” i jego późniejszą sprzedażą jako „cukru spożywczego” pozwoliła członkom grupy na osiąganie korzyści majątkowych wielkich wartości.

Sama sprzedaż cukru przemysłowego jako cukru spożywczego następowała na rzecz kolejnych podmiotów, w tym spółek kontrolowanych przez członków grupy, aby utrudnić stwierdzenie pochodzenia cukru.

Źródło: pk.gov.pl

1 komentarz
  1. Szynkarz mówi

    trzeba to by zripostować cytatem z kultowego polskiego filmu, ,,ile jest cukru,w cukrze”,hehe.

Zostaw odpowiedź