John Dillinger – Wróg publiczny numer jeden

fot. John Dillinger
0 10 674

Historia słynnego amerykańskiego przestępcy zaczyna się od niewielkiej kradzieży, która ostatecznie prowadzi do stworzenia jednego z najniebezpieczniejszych gangów w czasach Wielkiego Kryzysu.

John Dillinger urodził się 22 czerwca 1903 w Brightwood w stanie Indiana. Już jako nastolatek popadał w konflikty z prawem z powodu bójek i drobnych kradzieży. Był także notowany za „trudny charakter” i zastraszanie młodszych od siebie.

John nie ukończył szkoły. Porzucił ją by pracować w warsztacie w Indianapolis. Po powrocie do rodzinnej miejscowości, w 1922 roku Dillinger został zatrzymany za kradzież auta. Kłopoty z prawem doprowadziły do tego, że gangster został zwerbowany do marynarki wojennej i odesłany do służby na statku.

Jego kariera na morzu nie trwała jednak długo. Zaledwie po kilku miesiącach został dyscyplinarnie wydalony z marynarki. Wrócił do rodzinnego Moresville, gdzie spotkał Ethel Hovious Beryl, z którą się ożenił w 1924.

Niestety John miał problem ze znalezieniem stałej pracy. Jego kłopoty z zatrudnieniem, doprowadziły po 5 latach, do rozpadu jego małżeństwa. Zdesperowany swoją kiepską sytuacją finansową, postanowił dokonać pierwszego napadu. Dopuścił się go wraz ze swoim przyjacielem, Ed’em Singleton’em.

fot. młody Dillinger

Mężczyznom udało się ukraść jedynie 50 dolarów, a na dodatek całe zajście zauważył miejscowy pastor, który zgłosił sprawę na policję. Dillinger został wówczas skazany za napaść i pobicie z zamiarem kradzieży, na karę od 10 do 20 lat.

W drodze do więzienia podjął próbę ucieczki, ale po kilku minutach został zatrzymany ponownie.

Więzienie bardzo go odmieniło. Przyczyniło się do tego, przede wszystkim zawarcie znajomości z Russell’em „Boobie” Clark’iem, który uczył go jak odnosić sukcesy w przestępczej działalności.

Niedługo po wyjściu z więzienia, Dillinger dokonał swojego pierwszego napadu na bank.    21 czerwca 1933 r., jego łupem padło 10 tysięcy dolarów, z banku New Carlisle National w Ohio.

Już po drugim napadzie, John ponownie wylądował w więzieniu. Tym razem jednak nie na długo.

Uciekł wraz ze sporą grupą osadzonych, a część z nich stała się później częścią jego gangu.

fot. jedna z kryjówek gangu

Gangster, znalazł się później w więzieniu Lake Couty, gdzie na jego przybycie, czekało 32 uzbrojonych policjantów, a eskorta składała się z 13 aut.

Jak zapewniała miejscowa pani szeryf – Z Lake County Jail nie ma ucieczki -.

Dillinger pokazał jednak, że było inaczej. Gangster do wymknięcia się z wiezienia, wykorzystał jedynie drewnianą półkę, z której wyciął coś na kształt pistoletu. Fałszywą broń, dla lepszego efektu posmarował czarną pastą do butów.

Przy pomocy atrapy broni, sterroryzował strażnika i wydostał się z celi. Ucieczki z więzienia dokonał jednak w pojedynkę, nie miał zaplanowanej dalszej trasy ani pomocników. Nie mając wsparcia i środka transportu, ukradł należący do szeryfa samochód, zaparkowany przed zakładem karnym.

Z powodu swoich bezwzględnych działań i brawury, Dillinger został ogłoszony „wrogiem publicznym numer 1”, a  jego gang obwiniano o zabicie co najmniej 10 ludzi, napad na ponad 20 banków, 4 posterunki i kilka ucieczek z więzienia.

fot. list gończy za Johnem Dillingerem

Po roku działalności gangu, jego założyciel został zdradzony przez właścicielkę jednego z burdeli w Indianie. Informatorka nazywana „Kobietą w czerwieni”, wyjawiła FBI miejsce, w którym ukrywa się gangster.

22 lipca 1934 roku agenci federalni namierzyli Dillingera w Biograph Theater w Chicago, gdzie przebywał na pokazie filmu. Między policjantami a gangsterem wywiązała się strzelanina, w wyniku której John Dillinger został śmiertelnie postrzelony.

fot. ludzie robiący sobie zdjęcia z ciałem Dillingera

Po śmierci, ciało gangstera można było zobaczyć na publicznej wystawie w kostnicy Cook County. W przeciągu półtora dnia miejsce te odwiedziło około 15 tysięcy osób. Stworzono także cztery pośmiertne maski.

Historię Dillingera można zobaczyć w filmie „Wrogowie publiczni”, który pokazuje największych gangsterów Ameryki lat 30.

 

Zostaw odpowiedź