Il traditore (2019) – historia największego zdrajcy w historii Cosa Nostry

fot. kadr z filmu
0 10 115

Kanwą filmu jest prawdziwa historia Tomasso Buscetty, jednego z prominentnych członków cosa nostry oraz największego zdrajcy tzw. omerty – kodeksu nakazującego bezwzględną zmowę milczenia.

Po długiej karierze pełnej spotkań z ciekawymi ludźmi, zabiegów upiększających oraz krajoznawczych podróży gangster obrócił się przeciw swoim mocodawcom.

Nie mógł dłużej znieść, że organizacja wyciera sobie buty „sycylijskimi” wartościami – zwłaszcza po przejęciu władzy przez Salvatore Riinę z klanu Corleone.

Dzięki jego zeznaniom doszło do najgłośniejszego procesu przeciwko Cosa Nostrze, tzw. maxiproces doprowadził do skazania 362 mafiosów.

„Wszystko się zmieniło – przekonywał w słynnym wywiadzie z dziennikarzem Corriere Della Serra – zostały tylko szał, wojna, krew. I pieniądze. Wszystko dla pieniędzy”.

Co ważne, reżyser nie psychologizuje, nie zgaduje intencji przestępcy, za to z pasją kreśli sytuację człowieka najpierw ściganego przez policję, a później przez mafię, który większość życia spędził w ukryciu.

Film został już zaprezentowany na tegorocznym festiwalu „Dwa brzegi” w Kazimierzu Dolnym.

Według serwisu filmweb.pl film ma trafić do polskich kin 13 marca 2020 roku.

Zwiastun:

Źródło: Filmweb.pl

 

Zostaw odpowiedź