Hells Angels – klub motocyklowy uznany za organizację przestępczą

fot. członkowie gangu
0 28 394

Hells Angels Motorcycle Club to międzynarodowy klub motocyklowy, którego członkowie jeżdżą głównie na motocyklach firmy Harley-Davidson. Według Amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości klub ten jest organizacją przestępczą.

Hells Angels zostało stworzone 17 Marca 1948 roku w San Bernardino, w stanie Kalifornia. Założycielem był weteran II Wojny Światowej Otto Fredli. Stworzył on HAMC, jednocząc byłych członków innych klubów motocyklowych. Nazwa grupy wzorowana była na typowym nazewnictwie amerykańskich szwadronów walczących na wojnach.

Początkowo klub działał tylko na terenie Kalifornii, zmieniło się to jednak gdy w 1961 r. do Aniołów dołączył oddział z Auckland w Nowej Zelandii. Przez resztę lat 60. otwierano nowe oddziały HAMC w Stanach Zjednoczonych.

Pierwsza europejska jednostka została otworzona w 1969 r. w Londynie. Obecnie filie HAMC znajdują się w Azji, Afryce, Ameryce Południowej i Ameryce Północnej, Australii oraz Europie.

Istotnym momentem w historii klubu było oskarżenie członków Hells Angels o zgwałcenie dwóch kobiet w 1964 r. Zarzuty zostały wycofane z powodu braku dowodów, ale sprawa została nagłośniona przez prasę i przykuła uwagę urzędników państwowych.

W rezultacie prokurator generalny Thomas Lynch zebrał informacje na temat Outlaw Motocycle Gang (OMG- gangi motocyklowe wyjęte spod prawa). W następnym roku Lynch upublicznił raport na temat działań OMG.

Jego raport był pierwszą przeprowadzoną na tak dużą skalę próbą ukazania gangów motocyklowych, jako niebezpiecznych grup przestępczych.

Po upublicznieniu dokumentu gazety od razu  zaczęły opisywać wstrząsające historie z udziałem Hells Angels, podtrzymując ich negatywny wizerunek.

Sam klub chętnie angażował się w rozprzestrzenianie informacji na swój temat m.in. pomagając przy tworzeniu filmów o sobie, czy biorąc udział w audycjach radiowych. 

Fot. członkowie Hells Angels

Obecnie policja i międzynarodowe służby specjalne klasyfikują Hells Angels jako jeden z gangów motocyklowych należących do „wielkiej czwórki” wraz z Pagans, Outlaws i Bandidos.

Ich członkowie zamieszani są w brutalne zbrodnie oraz przestępczość zorganizowaną w tym m.in. przemyt, produkcję i handel narkotykami, wymuszenia, morderstwa, wojny gangów.

Członkowie HA twierdzą jednak, że są jedynie grupą entuzjastów, którzy wspólnie cieszą się motocyklami, organizują imprezy i wyścigi. Przestępcami zaś są jednostki, a nie cała organizacja.

Według śledczych, gang dzieli się na grupy. Każda z nich zarządzana jest przez tzw. „komitet wykonawczy”, w którego skład wchodzą najczęściej przewodniczący (president), jego zastępca (vice-president), sekretarz (secretary), skarbnik (treasurer) oraz sierżant (sergeant-at-arms, dbający o dyscyplinę w grupie). Członków owych komitetów wybiera się w wyniku głosowania.

Hells Angels jest klubem, który kierował się ideologią rasistowską. Byli do niego przyjmowani tylko biali. Aktualnie w Stanach do klubu należą Amerykanie pochodzenia hiszpańskiego oraz rdzenni mieszkańcy tego kraju, nadal jednak nie są przyjmowani czarnoskórzy. Mimo to członkowie gangu robią z nimi interesy, czy też imprezują. Filie gangu np. w Europie nie są aż tak bardzo wymagające pod tym względem.

Przyjęcie nowego kandydata do grupy odbywa się za poleceniem działającego w niej członka gangu. Nie są przyjmowane osoby, które kiedykolwiek były powiązane z służbami bezpieczeństwa, czyli pracowały lub nawet aplikowały na stanowisko funkcjonariusza policji, pracownika w służbie więziennej itp.

Nowicjusz w gangu przechodzi próbny okres, w czasie którego jest obserwowany. Dopiero gdy grupa uzna, że na to zasłużył, przyznaje mu prawo noszenia naszywki gangu.

Klub posiada własną stronę internetową: hells-angels.com

 

Zostaw odpowiedź