Gulf Kartel (CDG) – pierwsi meksykańscy przemytnicy kokainy

fot. aresztowani członkowie kartelu, materiały prasowe
0 21 483

CDG to jeden z najstarszych karteli w Meksyku. Uważa się, że grupa swoje nielegalne interesy prowadzi na terenie nie tylko Ameryki Południowej oraz Stanów Zjednoczonych, ale także Europy, Azji oraz zachodniej części Afryki.

Miejscem narodzin kartelu jest Matamoros w stanie Tamaulipas. Grupa powstała już w latach 30. z inicjatywy Juana Nepomuceno Guerra. Gang początkowo przyjął nazwę miejscowości, z której pochodzi (Cártel de Matamoros) i zajmował się przemytem kontrabandy do Stanów Zjednoczonych. Głównym towarem, który trafiał do USA był alkohol. Po zakończeniu prohibicji kartel zarabiał m.in. na kasynach, kradzieżach aut i sutenerstwie.

Mimo długiej historii kartel zaczął znacznie zyskiwać na sile i przekształcił się w organizację znaną jako dzisiejszy Gulf dopiero w latach 70. Wówczas to kontrolę nad nim przejął krewny Guerry – Juan García Ábrego.

W latach 80′ podjął on współpracę z kolumbijskim kartelem Cali i rozpoczął proces, który zmienił oblicze przestępczości narkotykowej w Meksyku. Dzięki niemu gangi przemytników stały się największymi dostawcami kokainy na całym świecie.

fot. Juan García Ábrego, materiały prasowe

Na początku lat 80. i 90. CDG miało dostarczać do Stanów Zjednoczonych nawet 300 ton kokainy rocznie. Dla porównania, według amerykańskiej prokuratury kartel Sinaloa od 1990 do 2018 mógł przemycić „jedynie” 200 ton.

W 1995 roku Juan García Ábrego został pierwszym narkobaronem, który znalazł się na liście najbardziej poszukiwanych przestępców przez FBI. Kiedy rok później został aresztowany, między członkami kartelu wybuchła walka o pozycję nowego lidera.

Przez kolejne lata wielu wysoko postawionych gangsterów chciało zostać nowym bossem, jednak szybko trafiali za kratki, albo ginęli w zamachach. Zmieniło się to dopiero w 1999 roku, kiedy Osiel Cárdenas Guillén zlikwidował bliskiego przyjaciela, jednego z pierwszych członków Gulf i został nowym szefem kartelu, znanym jako „Morderca przyjaciół”.

Guillén jest także twórcą innego kartelu – Los Zetas, który początkowo służył jako jego prywatne wojsko. Grupa składająca się ze zbuntowanych żołnierzy, zaczęła rosnąć w siłę u boku CDG. Dwie organizacje współpracowały ze sobą do aresztowania Guilléna w 2003 roku. Wtedy doszło do rozłamu po czym okazało się, że Los Zetas jest znacznie potężniejsze niż Gulf.

Przez lata między gangami narastał konflikt. W 2010 doszło do krwawych starć, które przyniosły setki ofiar. Obecnie cały czas trwa wojna, jednak została ona znacznie zdominowana przez Los Zetas.

fot. zasięg działań poszczególnych karteli, FBI

CDG mimo kilku wcześniejszych sojuszy aktualnie prowadzi walkę o terytorium ze wszystkimi największymi kartelami Meksyku. Mimo, że gang znacznie stracił na sile w swoim kraju, to nadal działa on poza jego granicami.

Kartel współpracuje m.in. z 'ndranghetą, oraz afrykańskimi gangami, które rozprowadzają narkotyki na europejskim rynku. Gang zajmuje się także porywaniem i handlem ludźmi, sprzedażą broni, kradzieżami.

Jeden z liderów kartelu przyznał, że ich głównym interesem i źródłem dochodu jest przemyt narkotyków, jednak narastające utrudnienia sprawiają, że niezwykle istotnym biznesem jest także sprzedaż kradzionego paliwa.

Gang wykorzystuje też trudną sytuację finansową w Meksyku, która nie pozwala wielu ludziom na zakup oryginalnych produktów. Wiele raportów potwierdza, że kartel kontroluje produkcję i sprzedaż podrabianych towarów w tym m.in. sprzętów elektronicznych oraz ubrań.

W wyniku działań karteli, policja w stanie Tamaulipas jest najgorzej opłacaną jednostką w całym kraju. Niskie zarobki doprowadziły do ogromnej korupcji wśród funkcjonariuszy oraz innych przedstawicieli organów ścigania. W 2011 roku meksykańska armia przy wsparciu sił amerykańskich została skierowana aby oczyścić stan z funkcjonariuszy, którzy współpracują z przestępcami. W całym Tamaulipas pracę straciło ponad 50% wszystkich policjantów.

Zostaw odpowiedź